Środki ochrony, odzież i obuwie robocze
Zostałem zatrudniony przy bezpośredniej obsłudze maszyn. Czy do wykonywania takiej pracy pracodawca musi wyposażyć mnie w środki ochrony i odzież roboczą?
Pracodawca jest obowiązany nieodpłatnie dostarczyć pracownikowi:
- środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami (art. 2376 § 1 K.p.),
- odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu albo ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bhp (art. 2377 § 1 K.p.).
Bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego przewidzianych do stosowania na danym stanowisku, zatrudniający nie może dopuścić pracownika do pracy. Powinien on w przepisach zakładowych lub wewnętrznym zarządzeniu uregulować kwestie rodzaju odzieży i obuwia roboczego niezbędnego na konkretnych stanowiskach. Trzeba też zwrócić uwagę, że zagwarantowanie ich pracownikom nie jest związane ze stanem zatrudnienia i powinno być realizowane nawet przy zatrudnianiu jednego pracownika.
Pracodawca jest zobligowany do zapewnienia, aby odzież i obuwie robocze, w które wyposażył pracowników, posiadały właściwości ochronne i użytkowe. Dodatkowo musi zagwarantować odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie. Jeżeli w wyniku stosowania w procesie pracy uległy one skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi, zatrudniający musi zapewnić ich przechowywanie wyłącznie w miejscu przez niego wyznaczonym.
Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bhp. Nie dotyczy to jednak tych stanowisk, na których są wykonywane prace:
- związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych,
- powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.
Rodzaje odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach pracy jest niezbędne oraz przewidywane okresy ich użytkowania ustala pracodawca - po konsultacji kwestii dotyczących przydzielania środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego z pracownikami lub ich przedstawicielami.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|