Czynniki rakotwórcze lub mutagenne
Jakie kryteria decydują o tym, że określone substancje i procesy technologiczne mają charakter rakotwórczy lub mutagenny? Czy pracodawcy zatrudniający przy pracach o takim charakterze mają szczególne obowiązki?
Pracodawca zatrudniający pracowników w warunkach narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagennych ma obowiązek:
- wykonywania pomiarów czynników szkodliwych,
- stosowania metody wczesnego wykrywania narażenia podczas awarii lub w przypadku wystąpienia innych nieprzewidzianych okoliczności,
- prowadzenia rejestru prac, których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z czynnikami szkodliwymi,
- informowania pracowników o opakowaniu, zbiorniku i instalacji zawierającej substancję, preparat lub czynnik o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, a także o wymaganiach dotyczących oznakowania i znakach ostrzegawczych,
- przeszkolenia pracowników,
- przechowywania rejestru pracowników narażonych na działanie tych czynników przez okres 40 lat po ustaniu narażenia.
Wykaz substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym zawarty jest w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz. U. z 2012 r. poz. 890).
Obowiązkiem pracodawcy jest bieżące informowanie pracowników i ich przedstawicieli o narażeniu na substancje, preparaty, czynniki lub procesy technologiczne wymienione w przepisach tego rozporządzenia. Jeżeli zatrudnia on pracownika w narażeniu na ich działanie, zastępuje te środki, czynniki lub procesy mniej szkodliwymi dla zdrowia lub stosuje inne dostępne środki ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.
Szkolenie bhp pracowników narażonych na działanie substancji czy procesów rakotwórczych lub mutagennych, obejmuje kwestie ryzyka dla zdrowia, jakie wynika z oceny narażenia zawodowego i dodatkowego ryzyka wynikającego z palenia tytoniu. Dotyczy ono także środków ostrożności i wymagań higienicznych, które powinny być spełnione w celu ograniczenia narażenia, konieczności używania środków ochrony indywidualnej (w tym noszenia ubrania ochronnego), działań zapobiegających wypadkom oraz koniecznych do podjęcia przez pracowników, w tym pełniących obowiązki ratownicze, podczas wypadków.
W przypadku rozpoznania lub podejrzenia u pracownika zmian w stanie zdrowia, o których można przypuszczać, że powstały w wyniku narażenia zawodowego na działanie wskazanych powyżej czynników, pracodawca, na wniosek lekarza, jest obowiązany zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań stanu zdrowia innych pracowników narażonych w podobny sposób. Pracodawca musi też dokonać weryfikacji uprzedniej oceny narażenia zawodowego, a w razie potrzeby zastosować odpowiednie dodatkowe środki zapobiegawcze.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|