Posiłki profilaktyczne
Zatrudniamy pracowników, którym ze względu na warunki pracy przysługują posiłki profilaktyczne. Na jakich zasadach pracodawca zobowiązany jest do ich zagwarantowania?
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie odpowiednich posiłków i napojów, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych (art. 232 K.p.).
Przypadki, w których pracodawca jest zobowiązany do wydawania posiłków i napojów, a także ich rodzaje i wymagania jakie muszą spełniać, określa rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. z 1996 r. nr 60, poz. 279). Jednak szczegółowe postanowienia w sprawie stanowisk pracy, które kwalifikują do otrzymywania posiłków i napojów, a także co do szczegółowych zasad ich wydawania, podejmuje pracodawca w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeżeli w zakładzie nie działa organizacja związkowa, wówczas po uzyskaniu opinii przedstawicieli pracowników.
Zapewnienie pracownikom posiłków profilaktycznych może nastąpić przez zagwarantowanie przez pracodawcę jednego dania gorącego. Posiłek profilaktyczny powinien posiadać odpowiedni skład zapewniający wymagane wartości odżywcze (50-55% węglowodanów, 30-35%-tłuszczów i 15% białek) i wartość kaloryczną minimum 1.000 kcal. W przypadku gdy pracodawca ze względu na rodzaj pracy bądź jej organizację nie posiada technicznych możliwości wydawania posiłków, może zapewnić w czasie pracy konsumpcję w punkcie gastronomicznym. Może także przekazać pracownikowi produkty do przyrządzania posiłków we własnym zakresie. Na pracodawcy spoczywa także obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych dla ich przygotowania oraz spożywania. Powyższe wynika z § 1 i 2 rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.
Posiłki profilaktyczne powinny być wydawane w czasie regulaminowych przerw w pracy.
Prawo do posiłków profilaktycznych przysługuje pracownikom wykonującym prace:
- związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 2.000 kcal (8.374 kJ) u mężczyzn i powyżej 1.100 kcal (4.605 kJ) u kobiet,
- związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1.500 kcal (6.280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1.000 kcal (4.187 kJ) u kobiet, wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura poniżej 10°C lub wskaźnik obciążenia termicznego (WBGT) wynosi powyżej 25°C,
- związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1.500 kcal (6.280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1.000 kcal (4.187 kJ) u kobiet, wykonywane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym, tj. od 1 listopada do 31 marca,
- pod ziemią,
- związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych i innych zdarzeń losowych.
Podstawowym kryterium nabycia prawa do posiłku profilaktycznego jest wykonany przez pracownika wysiłek fizyczny. Nie bez znaczenia pozostaje jednak także mikroklimat, który jest jednym z czynników determinujących wskaźnik obciążenia termicznego. Na mikroklimat zaś - czy to w pomieszczeniach pracy, czy przy pracach wykonywanych na powietrzu - składają się takie czynniki, jak temperatura powietrza, zawartość pary wodnej w powietrzu, czy prędkość ruchu powietrza.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|