Leksykon BHP - Dodatek nr 17 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 18 (372) z dnia 10.09.2014
Dokumentacja powypadkowa
Do dokumentacji powypadkowej należy zaliczyć:
- protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, zwany dalej "protokołem powypadkowym",
- statystyczną kartę wypadku przy pracy,
- rejestr wypadków przy pracy.
Protokół powypadkowy jest podstawowym dokumentem stwierdzającym czy zdarzenie jest czy nie jest wypadkiem przy pracy. Powołany przez pracodawcę zespół powypadkowy obowiązany jest sporządzić go w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Przekroczenie terminu uzasadniają jedynie okoliczności uniemożliwiające jego sporządzenie (np. stan zdrowia poszkodowanego), które należy podać w treści protokołu. Do protokołu należy dołączyć wszystkie dokumenty będące podstawą dokonanych ustaleń. Stwierdzenie w protokole powypadkowym, że wypadek nie jest wypadkiem przy pracy albo, że zachodzą okoliczności, które mogą mieć wpływ na prawo pracownika do świadczeń (np. stwierdzenie nietrzeźwości pracownika albo jego wyłącznej winy) wymagają szczegółowego uzasadnienia i wskazania dowodów stanowiących podstawę takiego stwierdzenia. Zespół obowiązany jest zapoznać poszkodowanego z treścią protokołu powypadkowego przed jego zatwierdzeniem. Protokół podlega zatwierdzeniu przez pracodawcę w ciągu 5 dni od dnia jego sporządzenia. Powinien zawierać pouczenie o przysługujących pracownikowi środkach odwoławczych. Na podstawie zatwierdzonego protokołu powypadkowego, w którym stwierdzono, że zdarzenie jest wypadkiem przy pracy albo wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy, pracodawca sporządza w dwóch egzemplarzach statystyczną kartę wypadku przy pracy.
Część I statystycznej karty sporządza się nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia, w którym został zatwierdzony protokół powypadkowy. Część II, uzupełniającą, sporządza się nie później niż z upływem 6 miesięcy od dnia zatwierdzenia protokołu powypadkowego.
Jeden egzemplarz statystycznej karty, z wyjątkiem jej części II, pracodawca przekazuje do urzędu statystycznego właściwego dla województwa, na którego terenie znajduje się siedziba pracodawcy, w terminie do 15. dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu, w którym został zatwierdzony protokół powypadkowy.
Pracodawca prowadzi rejestr wypadków przy pracy na podstawie wszystkich protokołów powypadkowych. W rejestrze należy odnotować imię i nazwisko poszkodowanego, miejsce i datę wypadku, informacje dotyczące skutków wypadku dla poszkodowanego, datę sporządzenia protokołu powypadkowego, stwierdzenie, czy wypadek jest wypadkiem przy pracy, datę przekazania do ZUS wniosku o świadczenia z tytułu wypadku przy pracy, liczbę dni niezdolności do pracy oraz inne informacje, niebędące danymi osobowymi, których zamieszczenie w rejestrze jest celowe, w tym wnioski i zalecenia profilaktyczne zespołu powypadkowego.
Regulacje prawne:
- art. 234 § 3 K.p.,
- ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 z późn. zm.),
- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. nr 105, poz. 870),
- rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16 września 2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz. U. nr 227, poz. 2298),
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 stycznia 2009 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy (Dz. U. nr 14, poz. 80 z późn. zm.).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|