Leksykon BHP - Dodatek nr 17 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 18 (372) z dnia 10.09.2014
Okulary do pracy przy komputerze
Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom użytkującym podczas pracy monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy okulary korygujące wzrok. Konieczność stosowania okularów stwierdza lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, w oparciu o wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach tej opieki. Do szkieł korygujących, których używanie może zalecić lekarz medycyny pracy na podstawie opinii lekarza okulisty, należą m.in. szkła mineralne sferyczne, mineralne astygmatyczne, organiczne sferyczne, organiczne astygmatyczne.
Przepisy rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1998 r. nakładając powinność zapewnienia pracownikowi okularów nie wskazują do jakiej kwoty koszty zakupu powinien pokryć pracodawca. Koszt ten obejmuje cenę szkieł, robocizny i oprawek (ten ostatni element w podstawowym standardzie). Sposób w jaki pracodawca spełni obowiązek sfinansowania okularów leży w jego gestii. Kwota dofinansowania może być określona przez pracodawcę w regulaminie pracy lub innym akcie prawa wewnątrzzakładowego.
W zakresie częstotliwości zakupu okularów dla tego samego pracownika przepisy nie wprowadzają żadnych ograniczeń. Pracodawca powinien je zapewnić każdorazowo na zalecenie lekarza.
Refundacja soczewek kontaktowych
Dyrektywa Rady z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe (piąta dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 87/391/EWG) przewiduje możliwość przyznania pracownikowi okularów lub soczewek. Stanowi ona, że pracownik powinien otrzymać specjalne okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok, odpowiednie do rodzaju pracy, jeżeli badania okulistyczne wykażą taką konieczność, a zwykłe okulary lub szkła kontaktowe nie mogą zostać użyte. Analizując regulacje rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1998 r. należy stwierdzić że dyrektywa nie została prawidłowo wdrożona do rodzimego porządku prawnego, co pozwala na jej bezpośrednie stosowanie. Potwierdził to Europejski Trybunał Sprawiedliwości m.in. w sprawie o sygnaturze C - 236/92 Comitato di Coordinamento per la Difesa Della Cava v Regione Lombardia wskazując, że: "(…) Jeśli przepisy dyrektywy wydają się być odnośnie ich treści bezwarunkowe i wystarczająco precyzyjne jednostka może polegać na treści takich przepisów względem Państwa, gdy Państwo to nie wprowadziło takich przepisów do prawa wewnętrznego w terminie przewidzianym w dyrektywie lub też wprowadziło dyrektywę nieprawidłowo.". Jednak według Państwowej Inspekcji Pracy, dochodzenie pokrycia kosztów zakupu soczewek kontaktowych, możliwe jest jedynie na drodze sądowej.
Regulacje prawne:
- Dyrektywa Rady 90/270/EWG w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe (piąta dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 87/391/EWG),
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr 148, poz. 973).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|