Leksykon BHP - Dodatek nr 17 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 18 (372) z dnia 10.09.2014
Temperatury obliczeniowe i eksploatacyjne
W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14°C (287 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18°C (291 K).
Wskazane temperatury są to temperatury eksploatacyjne jakie należy bezwzględnie utrzymać w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt pracowników, w których wykonywana jest praca. Porównując je z normą stwierdzimy, że różnią się od temperatur obliczeniowych. Temperatura obliczeniowa jest to umowna temperatura powietrza w pomieszczeniach, jaką należy przyjąć przy projektowaniu urządzeń grzewczych celem ustalenia obliczeniowego zapotrzebowania ciepła. Wartości temperatur obliczeniowych w ogrzewanych pomieszczeniach zostały określone w Polskiej Normie PN-82/B-02402. "Ogrzewnictwo. Temperatury ogrzewanych pomieszczeń w budynkach". Norma nie dotyczy temperatur eksploatacyjnych. Przykładowe temperatury obliczeniowe wynoszą:
+ 16o C - dla pomieszczeń przeznaczonych do przebywania ludzi w okryciach zewnętrznych w pozycji siedzącej, bez okryć zewnętrznych, znajdujących się w ruchu lub wykonujących lżejsze prace fizyczne (hale pracy lekkiej, szatnie odzieży wierzchniej, sklepy spożywcze i przemysłowe, zmywalnie i przygotowalnie wstępne w zakładach żywienia zbiorowego),
+ 20o C - dla pomieszczeń przeznaczonych do przebywania ludzi bez okryć zewnętrznych niewykonujących w sposób ciągły pracy fizycznej (hale pracy siedzącej lekkiej, izby pomiarowe, pokoje biurowe, sale posiedzeń, pomieszczenia do nauki, biblioteki, czytelnie, gabinety dentystyczne i lekarskie bez rozbierania się pacjentów).
Instalacje i urządzenia do ogrzewania budynków powinny umożliwiać dotrzymywanie w poszczególnych pomieszczeniach budynków temperatury obliczeniowej. Jak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 20 września 2001 r. (sygn. akt SA/Bk 75/01, Pr.Pracy 2002/3/35): "Odstąpienie przez pracodawcę od wykonania obowiązku zapewnienia pracownikom odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy może być usprawiedliwione względami technologicznymi, a nie jego sytuacją ekonomiczną.".
Regulacje prawne:
- § 30 ogólnych przepisów bhp.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|