Wszystko o szkoleniach bhp - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 81 (1122) z dnia 9.10.2014
Wymiar szkolenia wstępnego z zakresu bhp
W firmie zatrudniamy pracowników administracyjno-biurowych oraz na stanowiskach robotniczych. Czy przepisy regulują minimalną długość trwania szkoleń wstępnych (instruktaż ogólny i stanowiskowy) z zakresu bhp dla wymienionych grup pracowników?
Na każdym pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia pracownikom przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem ich do wykonywania pracy oraz prowadzenia okresowych szkoleń w tym zakresie (art. 2373 § 2 K.p.). Zasady przeprowadzania tych szkoleń reguluje rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkolenie wstępne powinno być prowadzone w formie instruktażu, przez który rozumie się formę szkolenia o czasie trwania nie krótszym niż 2 godziny lekcyjne, umożliwiającego uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności dotyczących wykonywania pracy i zachowania się w zakładzie pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bhp. Tak wynika z § 8 w związku z § 1a pkt 1 rozporządzenia.
Szkolenie wstępne dzieli się na część ogólną - zwaną instruktażem ogólnym oraz część przeprowadzaną na stanowisku pracy - zwaną instruktażem stanowiskowym. Każda z tych części ma inny cel i realizuje odrębne zadania.
Uczestnictwo w instruktażu ogólnym jest obowiązkowe dla nowo zatrudnionych pracowników, studentów odbywających u pracodawcy praktykę oraz uczniów szkół zawodowych, zatrudnionych w celu praktycznej nauki zawodu.
Instruktaż stanowiskowy jest wymagany wobec pracowników zatrudnionych lub przenoszonych na stanowiska robotnicze lub na stanowiska, na których praca jest wykonywana w narażeniu na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych oraz wobec uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu, a także studenta-praktykanta (§ 11 ust. 1 rozporządzenia). Czas trwania instruktażu stanowiskowego powinien być uzależniony od stażu pracy pracownika, rodzaju wykonywanych zadań oraz zagrożeń występujących na stanowisku, na którym ma on być zatrudniony (§ 11 ust. 4 rozporządzenia).
Minimalny czas trwania szkoleń wstępnych z dziedziny bhp wynika z ramowych programów tych szkoleń, zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp. W oparciu o nie pracodawca lub jednostka prowadząca działalność szkoleniową z dziedziny bhp, tworzy programy poszczególnych rodzajów szkoleń dla określonych grup stanowisk. W przypadku instruktażu ogólnego ramowy program przewiduje dla wszystkich pracowników minimalny czas jego trwania na poziomie 3 godzin lekcyjnych (po 45 min.), podzielonych na 11 tematów.
Natomiast długość instruktażu stanowiskowego jest uzależniona od rodzaju wykonywanej pracy i wynosi od 2 do 8 godzin lekcyjnych. Krótsze instruktaże stanowiskowe znajdą zastosowanie w przypadku pracowników administracyjno-biurowych narażonych na działanie czynników uciążliwych np. wykonujących pracę przy użyciu monitorów ekranowych przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Dłuższe instruktaże stanowiskowe będą w praktyce występować wobec pracowników wykonujących prace w narażeniu na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych, zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.
Przykład W zakładzie pracy są zatrudnieni pracownicy na stanowiskach administracyjno-biurowych m.in. sekretarka, asystenci, informatyk, pracownicy kadr i księgowości oraz dyrektor, a na stanowiskach robotniczych m.in. pracownicy techniczni, sprzątaczka, kierowca, pakowacze. Nowo zatrudniani pracownicy podlegają szkoleniu z zakresu bhp, które obejmuje: szkolenie wstępne ogólne i szkolenie stanowiskowe. W przypadku stanowisk administracyjno-biurowych szkolenie wstępne powinno trwać minimum 5 godzin lekcyjnych. Jak bowiem wynika z ramowych programów szkoleń, instruktaż ogólny tej grupy pracowników powinien trwać minimum 3 godziny lekcyjne, natomiast instruktaż stanowiskowy minimum 2 godziny lekcyjne. Natomiast szkolenia wstępne pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych powinny być dłuższe i wynosić nie mniej niż 11 godzin lekcyjnych. Ramowy program szkolenia przewiduje dla robotników instruktaż ogólny w wymiarze co najmniej 3 godzin lekcyjnych, a instruktaż stanowiskowy minimum w wymiarze 8 godzin lekcyjnych. Oznacza to, że łączny wymiar szkolenia wstępnego na stanowiskach robotniczych (instruktaż ogólny + stanowiskowy) wyniesie minimum 11 godzin lekcyjnych. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|