Wszystko o szkoleniach bhp - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 81 (1122) z dnia 9.10.2014
Szkolenie okresowe pracownika służby bhp
W firmie utworzono służbę bhp. Jeden z pracowników niedawno ukończył studia podyplomowe z zakresu bhp. Czy jest on obowiązany odbywać szkolenia okresowe w dziedzinie bhp? Na jakim stanowisku w służbie bhp można go zatrudnić, jeżeli przedtem nie wykonywał takich obowiązków?
Szkolenie okresowe bhp jest wymagane również w odniesieniu do pracowników służby bhp, niezależnie od poziomu ich wykształcenia.
Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie (art. 2373 § 2 K.p.). Szczegółowe zasady szkoleń określa rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
W myśl § 14 rozporządzenia, szkolenie okresowe, które ma na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bhp oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie, odbywają m.in. pracownicy służby bhp i inne osoby wykonujące zadania tej służby.
Fakt ukończenia studiów podyplomowych w zakresie bhp nie zastępuje szkoleń aktualizacyjnych.
Pracodawca nie przeprowadza samodzielnie szkoleń pracowników służby bhp. Na jego zlecenie powinny je przeprowadzać jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w tej dziedzinie (§ 4 ust. 1 rozporządzenia). Przez jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bhp rozumie się placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego, ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego czy szkoły ponadgimnazjalne. Należą też do nich jednostki badawczo-rozwojowe, szkoły wyższe lub inne placówki naukowe oraz stowarzyszenia, których celem statutowym jest działalność związana z bhp, a także osoby prawne lub fizyczne prowadzące działalność oświatową na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej.
Szkolenia okresowe dla pracownika służby bhp powinny być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego nie rzadziej niż raz na 5 lat, przy czym pierwsze z nich powinno się odbyć w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tym stanowisku. Ze szkolenia okresowego może być zwolniona osoba, która:
- przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego,
- odbyła w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.
Ramowy program szkolenia okresowego pracowników służby bhp i osób wykonujących zadania tej służby został określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp. Jak określono w programie, celem tego szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy i umiejętności w szczególności z zakresu:
- przepisów prawnych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy,
- analizy i oceny zagrożeń oraz metod oceny ryzyka związanego z tymi zagrożeniami,
- organizacji i metod kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz pomoc w rozwiązywaniu trudnych problemów z dziedziny bhp.
Odnosząc się do drugiego pytania, to pracownik, o którym mowa, może zostać zatrudniony na stanowisku inspektora (lub starszego inspektora) do spraw bhp. Może nim być osoba posiadająca zawód technika bhp, a starszym inspektorem bhp osoba posiadająca:
- zawód technika bhp oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp lub
- wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w dziedzinie bhp, lub
- studia podyplomowe w tym zakresie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|