Wszystko o szkoleniach bhp - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 81 (1122) z dnia 9.10.2014
Czas pracy a szkolenie bhp
Z powodu braku odpowiedniego pomieszczenia okresowe szkolenia bhp organizujemy po południu. W naszym zakładzie pracownicy pracują na trzy zmiany (przy produkcji), jednak szkolimy wszystkich w tym samym czasie. Czy jest to prawidłowe, biorąc pod uwagę system 3-zmianowy?
Na pracodawcy ciąży bezwzględny obowiązek zapewnienia pracownikom wstępnych i okresowych szkoleń w zakresie bhp (art. 2373 § 2 K.p.). Z formalnego punktu widzenia nie ma przeszkód do przeprowadzania tych szkoleń, w tym okresowych, dla wszystkich pracowników jednocześnie. Jednak taka organizacja szkoleń nie może naruszać przepisów z zakresu czasu pracy. Trzeba zauważyć, że szkolenie bhp, co do zasady, powinno odbywać się w godzinach pracy. Jeżeli odbywa się w czasie wolnym dla pracownika, na ogół powoduje wystąpienie godzin nadliczbowych.
Szczegółowe warunki przeprowadzania szkoleń bhp reguluje rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Minimalny czas trwania szkoleń określony jest w tej części rozporządzenia, która zawiera ramowe programy szkoleń. Na ich podstawie pracodawca lub jednostka prowadząca działalność szkoleniową z dziedziny bhp tworzy programy dla określonych grup stanowisk. Szkolenie wstępne podzielone na instruktaż ogólny i stanowiskowy, powinno trwać odpowiednio co najmniej 3 godziny lekcyjne (po 45 min.) oraz od 2 do 8 godzin lekcyjnych. Długość szkolenia okresowego bhp dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami oraz pracowników inżynieryjno-technicznych to 16 godzin, a pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz osób wykonujących zadania tej służby 32 godziny (w tym 4 godziny ćwiczeniowe).
Szkolenie okresowe pracowników administracyjno-biurowych oraz zatrudnionych na stanowiskach robotniczych nie może być krótsze niż 8 godzin.
Szkolenie należy organizować podczas obowiązujących pracownika godzin pracy. Jeżeli nie jest to możliwe, dopuszcza się odbycie go w czasie wolnym. Konsekwencją jest jednak zaliczenie go do czasu pracy, co w zdecydowanej większości przypadków spowoduje wystąpienie nadgodzin - dobowych lub średniotygodniowych.
Odnosząc to do przedstawionej w pytaniu sytuacji, rozliczenie czasu pracy w tych okolicznościach będzie uzależnione od organizacji czasu pracy poszczególnych pracowników. Podczas rozliczania czasu pracy w sytuacji, gdy szkolenie zorganizowano poza ich rozkładowymi godzinami pracy, należy pamiętać, że dane przekroczenia mogą powodować wystąpienie tylko jednego rodzaju nadgodzin - dobowych lub średniotygodniowych. Godziny, które spowodowały przekroczenia dobowe należy pominąć podczas ustalania przekroczenia średniotygodniowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|