Wszystko o szkoleniach bhp - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 81 (1122) z dnia 9.10.2014
Okresowe szkolenia z tematyki pierwszej pomocy i ochrony ppoż.
W październiku 2012 r. przeszkoliliśmy kilku pracowników w dziedzinie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Osoby te zostały wyznaczone do wykonywania zadań w tym zakresie. Czy szkolenia te podlegają aktualizacji? Jeżeli tak, to czy trzeba je przeprowadzać odrębnie czy też można je zrealizować w ramach szkoleń okresowych bhp?
Tematyka udzielania pierwszej pomocy oraz działań z zakresu zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników może być aktualizowana w ramach okresowych szkoleń z zakresu bhp.
Zgodnie z art. 2091 K.p. pracodawca jest obowiązany wyznaczyć pracowników do udzielania pierwszej pomocy oraz do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Liczba pracowników, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny uwzględniać rodzaj i poziom występujących zagrożeń. W przypadku zatrudniania przez pracodawcę wyłącznie pracowników młodocianych lub niepełnosprawnych, przedmiotowe działania może wykonywać sam pracodawca.
Prawo pracy nie przewiduje szczegółowych przepisów w sprawie zakresu szkolenia, które muszą odbyć osoby wskazane w pytaniu. Należy więc przyjąć, że pierwsze szkolenie kierunkowe odbyte przez pracowników jest wystarczające i może być aktualizowane w ramach zwykłych szkoleń okresowych bhp. Nawet pierwsze szkolenie kierunkowe mogło być przeprowadzone w ramach odpowiednio dostosowanego programowo szkolenia wstępnego lub okresowego bhp (patrz opinia Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego, dalej CIOP).
Pracownicy, o których mowa w pytaniu, mogą więc przechodzić jedynie okresowe szkolenia bhp w ramach obowiązujących terminów. Szkolenia te powinny jednak w swoim programie uwzględniać tematykę z zakresu udzielania pierwszej pomocy i (lub) zwalczania pożarów oraz ewakuacji pracowników w zakresie umożliwiającym realizację powierzonych funkcji. Obowiązek opracowania programu szkolenia wstępnego lub szkolenia okresowego bhp z uwzględnieniem powyższej tematyki spoczywa na pracodawcy.
"(…) Pracownik wyznaczony do udzielania pierwszej pomocy powinien posiadać praktyczną wiedzę w udzielaniu takiej pomocy poszkodowanym pracownikom lub innym osobom wskutek występowania zagrożeń (np. pożaru). Pracownik ten powinien zostać odpowiednio przeszkolony nawet w ramach szkolenia wstępnego lub okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy - zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. (w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy - Dz. U. nr 180, poz. 1860 ze zm. - przyp. redakcji)".
Stanowisko CIOP dostępne na stronie internetowej Instytutu (www.ciop.pl) |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|