Wszystko o szkoleniach bhp - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 81 (1122) z dnia 9.10.2014
Szkolenie bhp na to samo stanowisko przy zmianie pracodawcy
Chcemy zatrudnić pracownicę na takim samym stanowisku pracy jakie zajmowała u poprzedniego pracodawcy. Nową umowę podpiszemy bezpośrednio po zakończeniu wcześniejszego zatrudnienia. Czy musimy skierować ją na badania wstępne oraz szkolenie bhp, czy może wystarczą badania i szkolenia z poprzedniego zakładu pracy?
Nowy pracodawca będzie musiał powtórnie skierować pracownicę na badania wstępne i szkolenia bhp. Zarówno zaświadczenie lekarskie o odbyciu badań wstępnych, jak i zaświadczenie o przeprowadzeniu szkolenia bhp z poprzedniego zakładu pracy nie będą ważne w nowej firmie.
Tematykę badań lekarskich oraz szkoleń bhp pracowników przyjmowanych do pracy reguluje art. 229 oraz art. 2373 K.p. Pierwszy przepis stanowi, iż wstępnym badaniom lekarskim podlegają m.in. osoby podejmujące zatrudnienie. Badania te nie są obowiązkowe dla osób przyjmowanych ponownie do pracy w tej samej firmie na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy. Warunkiem jest, aby kolejna umowa o pracę została zawarta w ciągu 30 dni po rozwiązaniu albo wygaśnięciu poprzedniej umowy z tym samym pracodawcą. Jednak nawet przy spełnieniu tego wymogu koniecznym jest nawiązanie nowego stosunku pracy między tymi samymi stronami.
Drugi z wymienionych przepisów zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia pracownikowi przeszkolenia w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy. Szkolenie to nie jest wymagane w razie podjęcia przez pracownika pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy, bezpośrednio przed nawiązaniem z nim kolejnej umowy o pracę.
Z obu przytoczonych regulacji wyraźnie wynika, że ewentualne zwolnienie z obowiązku odbycia wstępnych badań lekarskich oraz szkolenia bhp może obejmować jedynie osoby, które są przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na podstawie kolejnej umowy o pracę - po spełnieniu dodatkowych warunków wymienionych w tych przepisach.
Pracownica, o której mowa w pytaniu, ma podjąć zatrudnienie u innego pracodawcy. Nie jest więc objęta wyłączeniem z obowiązku wykonania badań wstępnych i szkolenia bhp, co oznacza, że nowy pracodawca będzie musiał skierować ją na te badania i szkolenie.
Przykład
Z końcem września 2014 r. dwóch pracowników zakończyło zatrudnienie nawiązane na podstawie umowy o pracę na czas określony. Osoby te posiadają ważne zaświadczenia lekarskie dopuszczające do pracy na danym stanowisku oraz zaświadczenia o odbyciu szkolenia wstępnego z zakresu bhp. Z jedną z tych osób dotychczasowy pracodawca podpisał z dniem 1 października br. kolejną umowę na czas określony, powierzając jej to samo stanowisko. Natomiast druga osoba, również z dniem 1 października br., podjęła zatrudnienie w innej firmie - na takim samym stanowisku jak poprzednie. W pierwszym przypadku pracodawca nie będzie musiał kierować pracownika na badania wstępne oraz szkolenie z zakresu bhp, w drugim obowiązek ten wystąpi z uwagi na zmianę pracodawcy. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|