Wszystko o szkoleniach bhp - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 81 (1122) z dnia 9.10.2014
Prowadzenie szkolenia bhp przez zewnętrznego specjalistę
Planuję prowadzić własną działalność gospodarczą w dziedzinie bhp, tj. obsługę firm w tym zakresie. Na razie będę świadczyć usługi osobiście. Jakie wymagania kwalifikacyjne muszę spełnić, bym mógł prowadzić szkolenia z zakresu bhp? Czy muszę mieć do tego przygotowanie pedagogiczne?
Przedsiębiorca planujący rozpoczęcie działalności gospodarczej, w ramach której będzie prowadził m.in. szkolenia bhp, powinien mieć wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo ukończone studia podyplomowe z zakresu bhp. Osoba taka musi również legitymować się co najmniej rocznym stażem pracy w komórce bhp oraz posiadać aktualne szkolenie bhp wymagane dla pracowników tej służby, w ramach którego był poruszony temat nowoczesnych metod kształcenia osób dorosłych w zakresie bhp.
Wymagania dydaktyczne stawiane wykładowcom prowadzącym szkolenia w dziedzinie bhp mogą być spełnione w ramach przedmiotu "Metodyka prowadzenia szkoleń", realizowanego na studiach podyplomowych w zakresie bhp. Wykładowca prowadzący zajęcia w dziedzinie bhp, posiadający ukończone studia z tego zakresu oraz szkolenie dla pracowników służby bhp nie musi więc posiadać wykształcenia i przygotowania dydaktycznego w rozumieniu ustawy o systemie oświaty.
Należy nadmienić, że szkolenia wstępne z zakresu bhp w zakresie instruktażu ogólnego może prowadzić sam pracodawca albo jego służby (§ 10 ust. 2 rozporządzenia).
Przykład
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ma ukończone studia podyplomowe z zakresu bhp. Aby podjąć się przeprowadzenia szkoleń wstępnych bhp w ramach prowadzonej działalności, nie musi ukończyć kursu pedagogicznego, musi jednak wykazać posiadanie rocznego stażu pracy w służbie bhp. W przeciwnym razie nie spełniłaby wymogów kwalifikacyjnych na stanowisko specjalisty ds. bhp, lecz jedynie starszego inspektora bhp. Z tego powodu nie mogłaby podjąć zadań służby bhp w charakterze zewnętrznego specjalisty, który jest uprawniony do przeprowadzania instruktażu ogólnego. Osoba taka musi ponadto dysponować dokumentem potwierdzającym posiadanie ważnego szkolenia bhp dla pracowników takiej służby. Na równi z absolwentem studiów wyższych czy studiów podyplomowych z zakresu bhp, zadania służby bhp w zakładzie, w tym prowadzenie szkolenia wstępnego, mogą wykonywać osoby o co najmniej 5-letnim stażu na stanowisku inspektora pracy. W konsekwencji absolwent studiów podyplomowych z zakresu bhp nie może prowadzić szkoleń wstępnych bhp w ramach indywidualnej działalności gospodarczej bezpośrednio po zakończeniu nauki. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|