Gazeta Podatkowa nr 88 (1233) z dnia 2.11.2015
Zapewnienie pracownikom odzieży ochronnej i roboczej
W przychodni zatrudniamy lekarzy i pielęgniarki środowiskowe na podstawie umowy o pracę. Według tabeli norm środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego pracownikom należą się fartuchy, obuwie profilaktyczne, kurtki ciepłochronne i botki ocieplane. W jakiej formie pracodawca powinien przydzielać te środki? Czy musi je zakupić i przekazać pracownikom, czy też może pozostawić zakup pracownikom, zwracając koszty nabycia odzieży ochronnej i roboczej według rachunku?
Kodeks pracy nie przewiduje możliwości zlecenia pracownikom zakupu środków ochrony indywidualnej. Powinien ją zapewnić pracodawca, zakupując ją i przekazując pracownikowi.
Przez odzież ochronną rozumie się taką odzież, która zakrywa lub zastępuje odzież osobistą i chroni pracownika przed czynnikami szkodliwymi lub niebezpiecznymi w środowisku pracy. Natomiast odzież robocza to odzież wykorzystywana do prac, przy których:
- występuje ryzyko znacznego zabrudzenia lub zniszczenia własnej odzieży pracownika (przez działania czynników/substancji nieszkodliwych dla zdrowia),
- ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bhp wymagana jest szczególna czystość odzieży i obuwia roboczego.
W zależności od charakteru i warunków pracy pracodawca może być zobowiązany do zapewnienia zarówno odzieży ochronnej, jak i roboczej (art. 2376 i 2377 K.p.). Przy czym w przypadku odzieży i obuwia roboczego ustawodawca przewidział możliwość ustalenia przez pracodawcę stanowisk, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego. W takiej sytuacji pracodawca wypłaca pracownikom ekwiwalent uwzględniający aktualne ceny "prywatnej" odzieży i obuwia roboczego (art. 2377 § 2 i 4 K.p.).
Ekwiwalent należy wypłacać w terminach związanych z przewidywanymi okresami używalności odzieży i obuwia roboczego, przed upływem tych okresów.
Przepisy nie wspominają o refundacji kosztów zakupu odzieży i obuwia roboczego zgodnie z przedstawionym pracodawcy rachunkiem. Mowa jest jedynie o wypłacie ekwiwalentu, dlatego, moim zdaniem, pracodawca nie ma wyboru między wypłatą tego świadczenia a zwrotem kosztów zakupu wspomnianej odzieży i obuwia zgodnie z rachunkiem.
Należy nadmienić, że używanie przez pracownika własnej odzieży i obuwia roboczego jest niedopuszczalne przy pracach związanych z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo powodujących intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi, promieniotwórczymi lub biologicznie zakaźnymi.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|