Gazeta Podatkowa nr 92 (1654) z dnia 18.11.2019
Wymiar pracy przy komputerze a prawo do refundacji okularów
Zatrudniamy pracownika na 1/4 etatu, w nierównomiernym rozkładzie czasu pracy (pracuje tylko w niektóre dni tygodnia, przy różnej liczbie godzin pracy). Czy wymóg pracy przy komputerze w wymiarze co najmniej połowy dobowego wymiaru czasu pracy, ustalany dla potrzeb refundacji okularów, należy odnieść do liczby godzin pracy tego pracownika w konkretnym dniu (np. do 2 godz.)? Czy fakt, że pracownik w niektóre dni nie pracuje, pozbawia go prawa do refundacji?
Pracownikiem wykonującym pracę na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy jest każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkująca monitor ekranowy w czasie pracy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Takiemu pracownikowi przysługują uprawnienia wynikające z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z 1998 r. nr 148, poz. 973). Jednym z nich jest prawo do refundacji przez pracodawcę okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze. Jednak, żeby skorzystać z tej refundacji, trzeba użytkować monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasy pracy (§ 2 pkt 4 rozporządzenia).
Przepisy wspomnianego rozporządzenia nie precyzują, co należy rozumieć pod pojęciem dobowego wymiaru czasu pracy. Moim zdaniem należy jednak odnosić je do norm czasu pracy określonych w art. 129 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.), m.in. do 8-godzinnej normy dobowej. W takim ujęciu pracownikiem pracującym przy monitorze ekranowym w rozumieniu rozporządzenia jest pracownik użytkujący go co najmniej 4 godziny na dobę. Przy czym fakt nierównomiernej pracy, tj. tylko w niektóre dni tygodnia, przy różnej liczbie godzin pracy w danym dniu, nie wyklucza zakwalifikowania danego pracownika do pracującego przy monitorze ekranowym (patrz ramka). Jeżeli w okresie rozliczeniowym faktyczny czas pracy pracownika przy monitorze wynosi co najmniej połowę wymiaru czasu pracy, to spełnia on wymóg, o którym mowa w rozporządzeniu.
"Nie jest istotna okoliczność, iż przekroczenie połowy dobowego czasu pracy przy komputerze nie ma miejsca każdego dnia. Przyjęcie interpretacji, iż przepis § 2 pkt 4 rozporządzenia (...) w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (...) wymaga, aby pracownik codziennie pracował przy komputerze więcej niż połowę dobowego czasu pracy prowadziłoby do obejścia prawa. (...)". Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 10 października 2006 r., sygn. akt II SA/Ol 535/06 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|