Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (558) z dnia 10.06.2022
Dodatkowe obowiązki pracodawcy związane z bhp po wprowadzeniu nowej maszyny
Pracodawca zakupił nową maszynę produkcyjną. Jakie w związku z tym obowiązki z zakresu bhp musi wypełnić?
W myśl art. 2374 K.p., pracodawca jest obowiązany zaznajamiać pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich prac, w tym wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki tego dotyczące. Z kolei przepis § 41 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.), dalej rozporządzenia w sprawie bhp, stanowi, że pracodawca jest obowiązany udostępnić pracownikom, do stałego korzystania, aktualne instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy, dalej instrukcje bhp dotyczące:
- stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników,
- obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych,
- postępowania z materiałami szkodliwymi i niebezpiecznymi,
- udzielania pierwszej pomocy.
W świetle powyższego należy przyjąć, że zamontowanie na danym stanowisku nowej maszyny produkcyjnej powinno skutkować sporządzeniem instrukcji bhp, w której wskazane zostaną zasady jej obsługi, ewentualnie uaktualnieniem już obowiązującej poprzez rozszerzenie jej zapisów o zasady bezpieczeństwa przy obsłudze nowego urządzenia.
Instrukcje bhp powinny w sposób zrozumiały dla pracowników wskazywać czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem danej pracy, zasady i sposoby bezpiecznego wykonywania pracy, czynności do wykonania po jej zakończeniu oraz zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia pracowników. Jeżeli dotyczą prac związanych ze stosowaniem substancji lub mieszanin stwarzających zagrożenie, należy w nich uwzględniać informacje zawarte w kartach charakterystyki tych substancji i mieszanin.
Obowiązek dostarczenia pracownikom instrukcji bhp nie może zostać zastąpiony poprzez umożliwienie im korzystania z załączonej przez producenta do urządzenia instrukcji obsługi maszyny. Nie jest to możliwe przede wszystkim dlatego, że w tego rodzaju instrukcjach nie uwzględnienia się specyfiki miejsca, w którym jest obsługiwane dane urządzenie, w tym występujących czynników (szkodliwych, niebezpiecznych), dróg ewakuacyjnych, zastosowanej ochrony przeciwpożarowej, a także przyjętych w zakładzie pracy zwyczajów (np. sposobu przekazywania informacji pomiędzy pracownikami), czy też ustalonych procedur. Instrukcja taka może natomiast, a nawet powinna być wykorzystana w trakcie sporządzania nowej lub uaktualniania już istniejącej na stanowisku instrukcji bhp, ponieważ będą z niej wynikały zasady bezpiecznej obsługi maszyny oraz niezbędne procedury bezpieczeństwa w razie jej awarii.
Zwracamy uwagę! Wprowadzenie na stanowisko pracy nowej maszyny wiąże się z obowiązkiem uaktualnienia oceny ryzyka zawodowego (art. 226 K.p. oraz § 39a rozporządzenia w sprawie bhp). Jest bowiem ingerencją w przestrzeń, w której pracownik wykonuje swoje obowiązki i powoduje zmianę jej parametrów. Niewykluczone, że w wyniku zamontowania nowej maszyny dojdzie do zwiększenia natężenia lub stężenia występujących na danym stanowisku czynników, albo do ich obniżenia. Może się również okazać, że konieczne będzie dokonanie ich pomiaru.
Przykład |
Pracownik jest zatrudniony na hali produkcyjnej przy obsłudze maszyn przędzalniczych. Dotychczas na stanowisku tym panował hałas o natężeniu 103 dB, w związku z czym pracownicy byli zobowiązani stosować odpowiednio dobrane do jego poziomu ochronniki słuchu. W maju 2022 r. pracodawca wymienił część maszyn na nowocześniejsze, a z ich instrukcji obsługi wynika, że nie są tak hałaśliwe, jak dotychczasowe, co dało się również zauważyć po ich uruchomieniu. W związku z tym pracodawca zlecił ponowne dokonanie pomiarów omawianego czynnika szkodliwego i okazało się, że natężenie hałasu zmalało. Nie udało się go zminimalizować do poziomu nieszkodliwego, ale obecnie wynosi on tylko nieco powyżej dopuszczalnej normy, dlatego konieczny jest ponowny dobór ochronników, a w konsekwencji ponowne sporządzenie instrukcji bhp, zmiana oceny ryzyka zawodowego oraz szkolenia pracowników.
Pracodawca może dopuścić pracownika do pracy przy nowej maszynie dopiero po jego przeszkoleniu. Elementem takiego szkolenia jest zapoznanie z bezpieczną jej obsługą, zatem zapoznanie z instrukcją bhp oraz oceną ryzyka zawodowego. Szkolenie to, jeżeli dotyczy pracownika zatrudnionego na stanowisku robotniczym, powinno przyjąć formę instruktażu stanowiskowego. Wniosek ten płynie z § 11 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 180, poz. 1860). Instruktaż tego rodzaju przeprowadza się zarówno przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku, jak i w przypadku wprowadzenia na nim zmian warunków techniczno-organizacyjnych, w szczególności zmian procesu technologicznego, zmian organizacji stanowisk pracy, wprowadzenia do stosowania substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia albo niebezpiecznym oraz nowych lub zmienianych narzędzi, maszyn i innych urządzeń.
Odbycie instruktażu stanowiskowego pracownik potwierdza na piśmie w karcie szkolenia wstępnego, która jest przechowywana w aktach osobowych. W jego trakcie pracownik powinien zostać zapoznany zarówno z instrukcją bhp, jak i oceną ryzyka zawodowego, co również powinien potwierdzić na piśmie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|