Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (387) z dnia 1.05.2015
Zakres podmiotowy refundacji zakupu okularów korygujących
Czy osobie będącej przedstawicielem handlowym, wykonującej pracę przy komputerze przez mniej niż 4 godziny na dobę albo magazynierowi prowadzącemu wózek widłowy (z zaleceniem prowadzenia samochodu i wózka w okularach) można zwrócić koszty zakupu okularów korygujących wzrok? Nadmieniamy, że potrzeba ich noszenia wynika z badań lekarskich przeprowadzonych na podstawie skierowania pracodawcy.
Pracodawca może - chociaż nie musi - sfinansować zakup okularów korygujących wzrok przedstawicielowi handlowemu czy pracownikowi magazynu, którzy otrzymali zalecenie od lekarza medycyny pracy, aby podczas wykonywania obowiązków służbowych (jazdy samochodem lub obsługi wózka widłowego) stosowali okulary. Takie świadczenie nie będzie jednak zwolnione z opodatkowania i oskładkowania.
Przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikowi okularów korygujących wzrok w razie spełnienia warunków określonych rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr 148, poz. 973). Dotyczą one osób zatrudnionych przy komputerze, którym po przeprowadzonych badaniach okulistycznych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej (badań wstępnych, okresowych lub kontrolnych), lekarz medycyny pracy wydał takie zalecenie. Dodatkowym warunkiem, jaki musi zostać spełniony jest wykonywanie przez danego pracownika pracy przy komputerze przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy (4 godz.).
Jest to jedyna regulacja, która obliguje pracodawcę do sfinansowania koszów takich okularów. Co prawda praca przy komputerze nie jest jedyną pracą, która wymaga od wykonującego ją pracownika dobrego wzroku, jednakże ustawodawca nie przewidział innych przypadków, w których pracodawcy byliby zobowiązani do ich zapewnienia. Nie oznacza to jednak, że można zignorować wydane przez lekarza - profilaktyka zalecenie pracy w okularach.
Ważne: Jednym z podstawowych obowiązków osoby kierującej pracownikami jest zapewnienie wykonania zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami (art. 212 pkt 6 K.p.). |
Zgodnie z powyższym w przypadku, gdy lekarz medycyny pracy wydał takie zalecenie, to osoba pełniąca bezpośredni nadzór nad pracownikiem powinna dopilnować, aby podczas wykonywania obowiązków służbowych pracownik pracował w okularach, które zapewni sobie we własnym zakresie.
Oczywiście, brak formalnego obowiązku zapewnienia okularów korygujących wzrok, który wynikałby z przepisów bhp, nie pozbawia pracodawcy możliwości ich sfinansowania (zwrotu pracownikowi kosztów poniesionych na zakup takich okularów). Trzeba jednak zaznaczyć, że w takim przypadku powyższy wydatek nie podlega zwolnieniu od podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdof, ani zwolnieniu z konieczności oskładkowania na podstawie § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia składkowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|