Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 1 (403) z dnia 1.01.2016
Obowiązki pracodawcy, któremu pracownik doręczył orzeczenie o niepełnosprawności
Pracownik przedłożył orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy pracodawca powinien skierować go na badania lekarskie?
Stosownie do art. 229 K.p., pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom, na swój koszt, profilaktyczną opiekę lekarską. Na tę opiekę składają się trzy rodzaje badań: wstępne, okresowe, kontrolne. Opisywaliśmy je szczegółowo w UiPP nr 23/2015, str. 57-64.
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.
Aktem prawnym regulującym szczegółowo zagadnienie pracowniczych badań profilaktycznych jest rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników... (Dz. U. nr 69, poz. 332 z późn. zm.), dalej rozporządzenie.
Przepisy bhp nie przewidują sytuacji, w których pracodawca może według uznania kierować pracownika na badania do lekarza medycyny pracy w terminie innym, niż to przewidują przepisy prawa pracy (jeśli nie upłynął jeszcze okres ważności badania profilaktycznego). Jednak w szczególnie uzasadnionych przypadkach jest to wskazane. Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 18 grudnia 2002 r. (sygn. akt I PK 44/02, OSNP 2004/12/209) orzeczenie lekarskie wydane w ramach badań profilaktycznych traci ważność w razie wystąpienia sytuacji, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika. W przypadku, gdy pracownik przedstawia orzeczenie o stwierdzonym umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, należy rozważyć skierowanie na takie badania. Wystawiając skierowanie, poza scharakteryzowaniem stanowiska pracy, należy wskazać również przyczynę wydania tego skierowania (np. "przedłożenie orzeczenia o niepełnosprawności") tak, aby lekarz przeprowadzający badanie wiedział, na co zwrócić szczególną uwagę.
Sporządzając skierowanie na badania profilaktyczne, pracodawca powinien w nim m.in. określić rodzaj pracy, podstawowe czynności oraz sposób i czas ich wykonywania. Nie oznacza to jednak, że powinien wymienić wszelkie możliwe czynności, jakie dany pracownik jest obowiązany wykonywać zgodnie z ustalonym zakresem obowiązków, ale jedynie te, które mogą mieć znaczenie dla lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne i mogą wpłynąć na wynik tych badań.
Jak wynika z powyższego, a także z formularza urzędowego wzoru skierowania na badania profilaktyczne, określonego w załączniku nr 3a do rozporządzenia, pracodawca nie ma obowiązku informowania lekarza medycyny pracy o niepełnosprawności pracownika. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, pracodawca - jeżeli uważa to z jakichś względów za uzasadnione - może natomiast dołączyć do tego skierowania orzeczenie o niepełnosprawności kierowanego na badania pracownika.
Warto również przypomnieć, że dołączenie takiego orzeczenia przez pracodawcę nie spowoduje automatycznego wydania przez lekarza medycyny pracy zgody np. na zatrudnianie osoby niepełnosprawnej w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej czy też dłuższym wymiarze czasu pracy, niż wynikający z przepisów art. 15 ustawy o rehabilitacji. Taka zgoda jest bowiem wydawana wyłącznie na wniosek osoby zatrudnionej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|