Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (439) z dnia 1.07.2017
Ocena stanu bhp na stanowiskach administracyjno-biurowych wyposażonych w komputery
Jak często należy przeprowadzać ocenę stanu bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach administracyjno-biurowych wyposażonych w komputery?
W myśl art. 207 § 2 K.p., do podstawowych obowiązków pracodawcy należy ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Pracodawca w szczególności jest obowiązany organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne jej warunki, a także reagować na potrzeby związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy.
Zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr 148, poz. 973), pracodawca powinien organizować stanowiska pracy z monitorami ekranowymi w taki sposób, aby spełniały one minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, określone w załączniku do rozporządzenia. Dodatkowo jest obowiązany do przeprowadzania na takich stanowiskach oceny warunków pracy w aspekcie:
- organizacji stanowisk pracy, w tym rozmieszczenia elementów wyposażenia, w sposób zapewniający spełnienie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy,
- stanu elementów wyposażenia stanowisk pracy, zapewniającego bezpieczeństwo pracy, w tym ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym,
- obciążenia narządu wzroku oraz układu mięśniowo-szkieletowego pracowników,
- obciążenia pracowników czynnikami fizycznymi, w tym szczególnie nieodpowiednim oświetleniem,
- obciążenia psychicznego pracowników, wynikającego ze sposobu organizacji pracy.
Ocenę tę należy przeprowadzać w szczególności dla nowo tworzonych stanowisk oraz po każdej zmianie organizacji i wyposażenia stanowisk pracy. Na tej podstawie pracodawca podejmuje działania mające na celu usunięcie stwierdzonych zagrożeń i uciążliwości.
Jak wynika z powyższego, pracodawca nie musi przeprowadzać okresowej (np. corocznej) oceny stanowisk pracy przy monitorach ekranowych, ponieważ dysponuje bieżącą, aktualną oceną stanowisk dotyczącą organizacji prac.
Odmienną kwestię stanowi natomiast szeroko pojęta kontrola warunków pracy, wykonywana przez służbę bhp, która na bieżąco powinna informować pracodawcę o wszelkich stwierdzonych nieprawidłowościach występujących na poszczególnych stanowiskach pracy. Takie kontrole dokonywane regularnie stanowią jeden z podstawowych obowiązków służby bhp - § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 109, poz. 704 ze zm.).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|