Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (455) z dnia 1.03.2018
Okresy pracy zaliczane do stażu w służbie bhp
Czy okres przebywania na urlopie macierzyńskim wlicza się do stażu pracy w służbie bhp?
Zgodnie ze zdaniem pierwszym art. 23711 § 1 K.p., pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, zwaną dalej "służbą bhp", pełniącą funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zaś pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. Jeżeli jednak pracodawca utworzy służbę bhp, a więc w strukturze organizacyjnej wyodrębni taką komórkę i zatrudni w niej - na podstawie umowy o pracę (na etacie lub jego części) - pracownika służby bhp (np. o kwalifikacjach starszego inspektora ds. bhp), to staż na wspomnianym etacie wliczy się do stażu pracy w służbie bhp, o którym mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 109, poz. 704 ze zm.), dalej rozporządzeniu, co pozwoli takiemu pracownikowi na uzyskanie po roku pracy tytułu specjalisty ds. bhp.
Przypominamy, że podstawowym warunkiem, jaki musi zostać spełniony przy wykonywaniu zadań służby bhp (niezależnie od formy zatrudnienia), jest posiadanie przez daną osobę odpowiednich kwalifikacji, o których mowa w § 4 ust. 2 rozporządzenia, tj. zawodu technika bhp lub ukończonych studiów wyższych o kierunku bądź specjalizacji w zakresie bhp, albo studiów podyplomowych w zakresie bhp. W zależności od tego pracownik może być zatrudniony na stanowisku: inspektora, starszego inspektora, specjalisty, starszego specjalisty lub głównego specjalisty do spraw bhp. W przypadku osób spoza zakładu pracy, którym pracodawca powierza wykonywanie zadań służby bhp, musi zostać spełniony warunek posiadania przez te osoby tytułu co najmniej specjalisty ds. bhp.
Odnosząc się do przedstawionego w pytaniu przypadku należy wyjaśnić, że z czysto formalnego punktu widzenia okres przebywania na zwolnieniu lekarskim oraz okres przebywania na urlopie macierzyńskim (także rodzicielskim) wlicza się do ogólnego stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, a więc również do stażu pracy służby bhp, jeżeli dana osoba była zatrudniona w służbie bhp na stanowisku pracownika tej służby. Jednak naszym zdaniem zaliczenie do stażu pracy w służbie bhp okresu zatrudnienia w trakcie którego osoba przebywająca na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym itp., nie wykonywała żadnych obowiązków służbowych, a tym samym nie zdobywała żadnego doświadczenia zawodowego, byłoby co najmniej sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa do nabywania stażu pracy w służbie bhp (art. 8 K.p.). Od powyższego stażu zależy m.in. dopuszczalność świadczenia usług przez pracownika służby bhp na rzecz podmiotów zewnętrznych (w charakterze specjalisty spoza zakładu pracy). Ustawodawca wskazując na obowiązek odbycia stażu pracy konkretnie w służbie bhp miał na celu dopuszczenie do świadczenia usług na podstawie umowy cywilnoprawnej jedynie osób dysponujących nie tylko wiedzą teoretyczną (zdobytą podczas edukacji), ale również praktyczną. Naturalnie, kwestia praktyki należy do wybitnie umownych i z pewnością można dyskutować, czy np. osoba zatrudniona w firmie o charakterze wyłącznie administracyjno-biurowym, w której zatrudnionych jest powyżej 100 pracowników wykonujących jedynie pracę przy komputerze, zdobędzie dostateczne doświadczenie zawodowe, aby zostać specjalistą np. w branży produkcyjnej. Bez wątpienia taki pracownik zdobędzie jednak większą praktykę i doświadczenie zawodowe, niż osoba nieświadcząca pracy z powodu zwolnienia lekarskiego, czy też sprawowania opieki nad dzieckiem podczas urlopu macierzyńskiego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|