Jednorazowe odszkodowanie
Jednorazowe odszkodowanie przysługuje osobie, która doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem w szczególnych okolicznościach, wymienionych w ustawie, jeżeli osoba ta wskutek wypadku stała się całkowicie niezdolna do pracy.
Przykład |
Osoba ubiegająca się o jednorazowe odszkodowanie uległa wypadkowi podczas ratowania mieszkańców palącego się domu. W wyniku wypadku doznała zaczadzenia oraz urazu kręgosłupa i złamania nogi. Lekarz orzecznik ZUS, po przeprowadzeniu badania, orzekł 65% uszczerbek na zdrowiu poniesiony wskutek tego wypadku. Jednocześnie orzekł, że osoba ta jest całkowicie niezdolna do pracy. Wnioskujący ma prawo do jednorazowego odszkodowania, ponieważ wskutek poniesionych urazów stał się całkowicie niezdolny do pracy.
Jednorazowe odszkodowanie przysługuje również osobie, która zachorowała na chorobę zawodową w związku z wykonywaniem zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych przez jednostki organizacyjne systemu oświaty, zajęć w szkole wyższej lub na studiach doktoranckich albo w czasie odbywania praktyki przewidzianej organizacją studiów lub nauki, bądź pracy w Ochotniczych Hufcach Pracy na innej podstawie niż umowa o pracę.
Prawo do jednorazowego odszkodowania przysługuje również członkom rodziny osób, które zmarły wskutek wypadku lub choroby zawodowej powstałej w szczególnych okolicznościach. Przy czym za członków rodziny, uprawnionych do jednorazowego odszkodowania, uważa się:
- małżonka,
- dzieci własne, drugiego małżonka, przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej,
- rodziców, osoby przysposabiające, ojczyma i macochę,
jeżeli spełniają warunki do uzyskania renty rodzinnej, określone w ustawie emerytalnej (art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 30 października 2002 r.).
Wysokość jednorazowego odszkodowania ustala się na zasadach dotyczących wysokości odszkodowań należnych z ubezpieczenia wypadkowego (art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 30 października 2002 r.).
Przykład |
Osoba poszkodowana zmarła wskutek wypadku zaistniałego podczas ratowania innych osób od grożącego im niebezpieczeństwa (np. spadła z wysokości podczas ratowania ludzi zasypanych lawiną). Wniosek o jednorazowe odszkodowanie złożył 18-letni syn zmarłego, będący uczniem szkoły ponadgimnazjalnej. Prawo do jednorazowego odszkodowania przysługuje, bowiem syn zmarłego spełnia warunki do przyznania renty rodzinnej określone w ustawie emerytalnej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|