Środki ochrony oraz odzież i obuwie robocze
Obowiązki pracodawcy w zakresie dostarczania pracownikom środków ochrony indywidualnej uregulowane art. 2376 K.p. polegają na:
- dostarczeniu wszystkim zatrudnionym nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy,
- instruowaniu pracowników o metodach posługiwania się tymi środkami.
Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy. Ich zadaniem jest zabezpieczenie pracowników przed skutkami zagrożeń występujących na stanowiskach pracy. Powinny być one tak dobrane, aby nie utrudniały wykonywania pracy, widoczności albo swobody ruchów.
W razie gdy ze względu na rodzaj procesu pracy likwidacja zagrożeń nie jest możliwa, należy stosować odpowiednie rozwiązania organizacyjne i techniczne, w tym odpowiednie środki ochrony zbiorowej, ograniczające wpływ tych zagrożeń na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. W sytuacji gdy ograniczenie zagrożeń w wyniku zastosowania rozwiązań organizacyjnych i technicznych nie jest wystarczające, pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom środki ochrony indywidualnej, odpowiednie do rodzaju i poziomu zagrożeń.
Rodzaje środków ochrony indywidualnej, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne ustala pracodawca, konsultując działania w tym zakresie z pracownikami lub ich przedstawicielami (art. 23711a K.p.).
Definicję środków ochrony indywidualnej i zbiorowej zawierają ogólne przepisy bhp.
Środkami ochrony zbiorowej są środki przeznaczone do jednoczesnej ochrony grupy ludzi, w tym i pojedynczych osób, przed niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami występującymi pojedynczo lub łącznie w środowisku pracy, będące rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w pomieszczeniach pracy, maszynach i innych urządzeniach.
Środki ochrony indywidualnej to wszelkie środki noszone lub trzymane przez pracownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń związanych z występowaniem niebezpiecznych lub szkodliwych czynników w środowisku pracy, w tym również wszelkie akcesoria i dodatki przeznaczone do tego celu.
Środki ochrony indywidualnej stanowią mienie pracodawcy powierzone pracownikowi z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się, co skutkuje odpowiedzialnością odszkodowawczą pracownika w razie zawinionego ich zniszczenia bądź uszkodzenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|