Badania wstępne na nowych warunkach
Na początku października br. zatrudniliśmy pracownika, który pracuje u nas w tych samych warunkach, w jakich wykonywał pracę w poprzednim zakładzie (do 31 marca br.). W związku z tym, opierając się na nowych przepisach o badaniach wstępnych, nie skierowaliśmy go na te badania. Wytknął nam to inspektor pracy podczas kontroli. Czy faktycznie naruszyliśmy nowe przepisy? Czy nadal musimy podpisywać umowy z jednostkami medycyny pracy na przeprowadzanie badań pracowników?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca naruszył nowe regulacje dotyczące badań wstępnych, nie zastosował się również do przepisów przejściowych. Z dniem 1 kwietnia 2015 r. weszła w życie zmiana przepisów w zakresie kierowania pracowników na badania wstępne. Nowe przepisy wprowadzono na mocy ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1662). Znowelizowała ona m.in. art. 229 § 1 K.p. (poprzez dodanie art. 229 § 11 i 12), regulujący warunki kierowania pracowników i osób przyjmowanych do pracy na badania wstępne (patrz ramka). Przepis art. 229 § 1 K.p. w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2015 r. nie ma jednak zastosowania do orzeczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy, wydanych przed tą datą.
Wynika to z art. 32 ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, wprowadzającego regulację przejściową odnośnie stosowania nowych przepisów o kierowaniu na badania wstępne. Stanowi on, że do skierowań na badania lekarskie wydanych przed dniem wejścia w życie art. 1 ustawy (tj. przed 1 kwietnia br.) oraz do badań lekarskich rozpoczętych przed tym dniem stosuje się przepisy dotychczasowe.
Ponadto nowe przepisy nie mogły być zastosowane z tego powodu, że między ustaniem poprzedniej umowy o pracę a nawiązaniem bieżącej umowy minęło więcej niż 30 dni (patrz ramka).
Nawiązując do drugiego pytania należy zauważyć, że mimo istotnych zmian w zakresie badań wstępnych ustawodawca nie uchylił obowiązku zawierania przez pracodawców pisemnej umowy z placówkami medycyny pracy na przeprowadzanie badań lekarskich pracowników. Również po 31 marca 2015 r. pracodawcy są zobowiązani do zawierania takich umów, a organy nadzoru nad warunkami pracy (w tym inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy) mogą to kontrolować.
Zgodnie z art. 229 § 11 K.p., dodanym na mocy ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, badania wstępne nie są konieczne w przypadku:
Ważne! Wyjątki od obowiązku przeprowadzenia badań wstępnych nie obejmują osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. W tym przypadku badania wstępne są bezwzględnie wymagane. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|