Przechowywanie dokumentacji dotyczącej badań
Niedługo pracownikowi upłynie termin badań okresowych i będziemy musieli skierować go na te badania. Czy oryginał orzeczenia lekarskiego, które zostanie wydane, zatrzyma pracownik, a do akt osobowych trzeba będzie wpiąć jego kserokopię? Czy skierowanie należy wydać w jednym czy w dwóch egzemplarzach?
Uzupełnieniem znowelizowanych przepisów art. 229 K.p. była zmiana dotychczasowego rozporządzenia w sprawie badań lekarskich. W myśl znowelizowanych przepisów tego rozporządzenia, lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne wydaje orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań lub istnieniu przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku osobie badanej i pracodawcy. Lekarz wydaje orzeczenie w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostaje w ręku pracownika, a drugi u pracodawcy, który skierował go na badania okresowe. Pracownik potencjalnie będzie mógł się posłużyć tym orzeczeniem u nowego pracodawcy - w celu potwierdzenia, że może on pracować na danym stanowisku. W tym celu zasadne jest aby posiadał on oryginał orzeczenia.
Od 1 kwietnia 2015 r. skierowanie jest wydawane w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje osoba kierowana na badania (§ 4 ust. 1a rozporządzenia). Niektórzy autorzy uważają, iż egzemplarz, który otrzymuje osoba kierowana, powinien być przez nią następnie przekazany lekarzowi przeprowadzającemu badanie, a drugi pozostaje w aktach osobowych pracownika. W przepisie jest jednak mowa o wydawaniu skierowania, w tym jednego dla osoby kierowanej na badania. Przemawia to za tym, że pracodawca wydaje dwa egzemplarze skierowania pracownikowi, z których jeden przekazuje on lekarzowi, a drugi pozostawia sobie. W aktach osobowych pracodawca może ewentualnie pozostawić kopię skierowania (dla celów dokumentacyjnych).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|