Modyfikacja druku skierowania na badanie
W naszym zakładzie nie występują czynniki szkodliwe. Czy w związku z tym możemy zmienić druk skierowania na badania profilaktyczne, pomijając fragmenty tego druku dotyczące wskazania warunków szkodliwych na stanowisku pracy?
NIE. Wzór skierowania na badania profilaktyczne, który stosowany jest od 1 kwietnia 2015 r., jest wzorem obowiązującym (w przepisach brak jest określenia, że jest to druk pomocniczy), stąd nie powinien być modyfikowany przez pracodawcę.
Z dniem 1 kwietnia 2015 r. weszła w życie nowelizacja kodeksowych przepisów dotyczących badań lekarskich pracowników. Wprowadziła ona m.in. dodatkowe przesłanki zwalniające pracodawcę z obowiązku kierowania osób przyjmowanych do pracy na wstępne badania lekarskie. W celu prawidłowego ich stosowania zmianie uległy przepisy rozporządzenia w sprawie badań lekarskich. Zmiany te dotyczyły zakresu informacji objętych skierowaniem na badania lekarskie oraz wprowadzenia jego wzoru (załącznik nr 3a do rozporządzenia). Ich celem jest umożliwienie zwolnienia ze wstępnych badań lekarskich osób przyjmowanych do pracy u nowego pracodawcy - w przypadku przedstawienia przez nie aktualnego orzeczenia lekarskiego uzyskanego na podstawie skierowania wydanego przez poprzedniego pracodawcę, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy w warunkach środowiska pracy odpowiadających warunkom występującym na nowym stanowisku pracy. Przy podejmowaniu decyzji o zwolnieniu ze wstępnych badań lekarskich osoby przyjmowanej do pracy u nowego pracodawcy, istotne jest więc porównanie warunków pracy w nowym miejscu pracy z warunkami pracy wykonywanej u poprzedniego pracodawcy - właśnie na podstawie skierowania na badania.
Jak już wspomniano, omawiany wzór skierowania określono przepisami prawa, w związku z czym obligatoryjnie powinien być stosowany przez wszystkich pracodawców. Nie powinien on być modyfikowany poprzez usuwanie z niego pozycji (np. wybranych czynników szkodliwych dla zdrowia) tylko dlatego, że w danym zakładzie nie występują. Ewentualnie można uznać za dopuszczalne uzupełnienie wzoru poprzez wprowadzenie do opisu warunków pracy - uwzględniającego informacje o czynnikach niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych na stanowisku pracy - szczegółowego wykazu takich czynników, dla większej przejrzystości druku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|