Zawodowy kierowca ma odrębne badania
Zatrudniliśmy pracownika na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego. Poprzednio był zatrudniony w innej firmie również w charakterze kierowcy ciężarówki. Przeszedł tam badania okresowe, które są nadal aktualne. Czy w związku z tym musimy kierować go na badania wstępne, jeżeli w naszym zakładzie zatrudniliśmy go w ciągu dwóch tygodni od rozwiązania ostatniej umowy?
Z treści pytania wynika, że pracownik jest kierowcą, do którego mają zastosowanie przepisy ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm.). W takim przypadku ważne badania okresowe z poprzedniego miejsca pracy zwalniają aktualnego pracodawcę z obowiązku skierowania kierowcy na badania wstępne.
Ze względu na charakter pracy oraz obowiązki pracodawcy, kierowców można podzielić na dwie grupy, tj. objętych i nieobjętych ustawą o transporcie drogowym. Do pierwszej grupy zalicza się m.in. kierowców prowadzących pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. O ile kierowcy ci wykonują przewozy drogowe, o zakresie i częstotliwości ich badań profilaktycznych decydują przepisy ustawy o transporcie drogowym. Druga grupa obejmuje pozostałych kierowców. W ich przypadku badania profilaktyczne wykonywane są na zasadach określonych w art. 229 K.p.
Zakres i częstotliwość przeprowadzania badań profilaktycznych dla kierowców objętych ustawą o transporcie drogowym wynika z art. 39j i 39k. Muszą one być wykonywane co 5 lat do ukończenia przez kierowcę 60. roku życia, a później co 30 miesięcy. Przy ponownym zatrudnieniu nie ma potrzeby ich powtarzania, jeżeli badania te są ważne w dacie przyjęcia do pracy.
Spełnienie przez przedsiębiorcę lub przez inny podmiot wykonujący przewóz drogowy obowiązku skierowania na badania lekarskie i psychologiczne uznaje się za równoznaczne ze spełnieniem obowiązków pracodawcy w zakresie wykonywania wstępnych i okresowych badań lekarskich, o których mowa w Kodeksie pracy (art. 39l ust. 3 ustawy o transporcie drogowym).
Przykład Pracodawca skierował pracownika - kierowcę samochodu o dmc powyżej 3,5 tony na badania okresowe. Zostały one przeprowadzone 5 maja 2015 r. i potwierdziły zdolność pracownika do wykonywania obowiązków kierowcy na dotychczasowym stanowisku. Z dniem 31 maja br. umowa o pracę z tym pracownikiem uległa rozwiązaniu. Od 1 września 2015 r. zatrudnił się on w nowym zakładzie, również jako kierowca samochodu ciężarowego o dmc powyżej 3,5 tony. Nowy pracodawca nie musiał wysyłać tego pracownika na badania wstępne, mimo iż przerwa między rozwiązaniem umowy a ponownym przyjęciem do pracy przekroczyła 30 dni. Ważne badania okresowe z poprzedniego miejsca pracy, zgodnie z art. 39l ustawy o transporcie drogowym, zastępują badania wstępne. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|