Młodociany też podlega badaniom
Zawarliśmy z pracownikiem młodocianym umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Osoba ta posiada zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do nauki zawodu, wydane przez lekarza na podstawie skierowania wystawionego przez szkołę. Czy jest to równoznaczne z orzeczeniem wydawanym po przeprowadzeniu wstępnych badań profilaktycznych?
NIE. Co do zasady, pracowników młodocianych, tj. osoby, które ukończyły 16 lat, a nie przekroczyły 18 lat, można zatrudniać, jeżeli ukończyli co najmniej gimnazjum oraz posiadają świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu (art. 191 K.p.).
Przed rozpoczęciem nauki w szkole zawodowej uczniowie są kierowani przez szkołę na obowiązkowe badania lekarskie i po ich przeprowadzeniu otrzymują odpowiednie zaświadczenie o istnieniu lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia nauki. Zasady ich przeprowadzania reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych lub wyższych i na kwalifikacyjne kursy zawodowe, uczniów tych szkół... (Dz. U. z 2014 r. poz. 1144).
Jak wynika z przepisów powołanego rozporządzenia, kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy w trakcie praktycznej nauki zawodu są narażeni na działanie czynników szkodliwych, muszą poddać się badaniom lekarskim, mającym na celu ocenę możliwości podjęcia kształcenia ze względu na stan zdrowia. Omawiane badania lekarskie, mające na celu ocenę możliwości pobierania nauki, uwzględniającą stan zdrowia i zagrożenia występujące w miejscu odbywania praktycznej nauki zawodu przeprowadza lekarz. Musi on spełniać dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, określone w trybie art. 229 § 8 pkt 4 K.p.
Zaświadczenie lekarskie wydane po przeprowadzeniu badań ucznia - kandydata do szkoły zawodowej nie spełnia wymagań zawartych w art. 191 § 1 K.p. oraz art. 201 § 1 K.p. (który stanowi, że młodociany podlega m.in. wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy). Nie jest więc wystarczającą podstawą do zawarcia umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z pracownikiem młodocianym. Niezbędne jest zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku pracy, wydane na podstawie art. 229 K.p.
Dlatego, niezależnie od badań wspomnianych w pytaniu, pracownicy młodociani podlegają wstępnym badaniom profilaktycznym przed przyjęciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia. W wyniku tych badań wydawane są orzeczenia lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku pracy, albo występowanie takich przeciwwskazań.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|