Do skorzystania z urlopu nie potrzeba badań
Jeden z pracowników ma zaplanowany 2-tygodniowy urlop wypoczynkowy. W trakcie tego urlopu stracą ważność jego badania okresowe. Czy, aby skorzystać z urlopu, ma obowiązek wykonać te badania jeszcze przed jego rozpoczęciem? Jeżeli nie, to czy pracownik może zrobić te badania na urlopie?
Profilaktyczna ochrona zdrowia pracowników polega między innymi na przeprowadzaniu badań lekarskich. Bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy (art. 229 § 4 K.p.).
Od pewnego czasu, zwłaszcza, po wyroku Sądu Najwyższego z dnia 20 marca 2008 r., sygn. akt II PK 214/07, kwestia skorzystania z urlopu bez ważnych badań lekarskich jest rozstrzygnięta jednoznacznie. Pracodawca może udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który nie ma ważnych badań lekarskich. W powołanym wyroku SN stwierdził, że: "Nie jest sprzeczne z przepisami prawa pracy (art. 165 § 1 i art. 229 § 2 K.p.) rozpoczęcie zaplanowanego urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po ustaniu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika, która trwała dłużej niż 30 dni". W uzasadnieniu do tego wyroku SN wskazał, że kontrolne badania lekarskie, o których mowa w art. 229 § 2 K.p., przeprowadzane są w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Natomiast urlop wypoczynkowy polega na czasowym niewykonywaniu pracy na dotychczasowym stanowisku. Z tego względu nie można przyjąć, że niezbędnym warunkiem rozpoczęcia urlopu jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich. Badania takie wymagane są przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, natomiast nieprzeprowadzenie ich przed urlopem nie pozostaje w sprzeczności z celem urlopu wypoczynkowego.
Interpretację tę można zastosować przez analogię do kwestii poruszanej w pytaniu. Bez względu na rodzaj badania profilaktycznego, obowiązek ich przeprowadzenia aktualizuje się dopiero przed podjęciem przez pracownika pracy.
Badania profilaktyczne, w tym okresowe, wykonuje się w miarę możliwości w godzinach pracy. W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik powinien wykonać badania pierwszego dnia po powrocie do pracy. Nadużyciem ze strony pracodawcy byłoby skłanianie pracownika do wykonania koniecznych badań w czasie urlopu wypoczynkowego. Ewentualne niedogodności organizacyjne związane z nieobecnością pracownika odbywającego badania nie są wystarczającym usprawiedliwieniem dla takich praktyk (patrz ramka).
"Pracownik stawiający się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności nie ma obowiązku dostarczenia orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy, o którym mowa w art. 229 § 2 k.p. Jeżeli pracownik stawi się do pracy i zgłosi gotowość jej wykonywania, obowiązek skierowania go na kontrolne badania lekarskie spoczywa na pracodawcy (...)".
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 maja 2006 r., sygn. akt III PK 26/06 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|