Psychotesty dla pracowników korzystających z samochodów w celach służbowych
Nasi pracownicy korzystają ze służbowych i prywatnych samochodów w celach służbowych. Czy w związku z tym powinni przejść badania psychologiczne? Jeżeli tak, to czy w przypadku, gdy lekarz medycyny pracy nie zdecyduje o rozszerzeniu zakresu badań profilaktycznych o psychotesty, firma powinna je zapewnić we własnym zakresie?
Badania profilaktyczne pracowników są przeprowadzane przez lekarzy medycyny pracy w oparciu o skierowanie wystawione przez pracodawcę. Powinno ono wskazywać rodzaj badania, stanowisko, na którym pracownik jest lub ma być zatrudniony, oraz opis warunków pracy zawierający informacje o występowaniu czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy. Należy też podać wielkości narażenia wraz z aktualnymi wynikami badań i pomiarów wykonywanych na tych stanowiskach.
Uzyskanie przez lekarza medycyny pracy informacji o korzystaniu przez pracownika z samochodu w celach służbowych oznacza dla lekarza obowiązek zakwalifikowania pracownika do osób wykonujących prace wymagające pełnej sprawności psychoruchowej. Wiąże się z tym konieczność przeprowadzenia:
- badań okulistycznych i neurologicznych,
- testów sprawności psychoruchowej oraz
- wykonywania badań profilaktycznych co 3-4 lata, a po ukończeniu 50. roku życia co 2 lata.
Jeżeli lekarz uzna, że jest to praca wymagająca ruchów monotypowych kończyn, rozszerza zakres badań o układ ruchu i obwodowy układ nerwowy. Wynika to z załącznika nr 1 do rozporządzenia w sprawie badań lekarskich.
Niezależnie od powyższego należy podkreślić, że powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie przewidują konieczności przeprowadzania w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej badań psychologicznych pracowników korzystających przy pracy z prywatnego lub służbowego samochodu osobowego. Obowiązek wykonania tych badań został ustawowo zastrzeżony tylko dla zawodowych kierowców, wykonujących przewóz drogowy pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony lub przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Zasady przeprowadzania badań lekarskich i psychologicznych takich pracowników reguluje ustawa o transporcie drogowym. Kierowca podlegający wspomnianej ustawie musi przechodzić badania psychologiczne, których celem jest stwierdzenie istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. W związku z tym, jeśli pracownik kieruje w ramach obowiązków służbowych prywatnym lub firmowym samochodem osobowym, ewentualnie lekkim autem dostawczym (o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony), możliwość wykonywania tej pracy nie jest uzależniona od przeprowadzenia badań psychologicznych. Wyjątki od tej zasady dotyczą jedynie zakładów, które wprowadziły w swoich przepisach zakładowych obowiązek poddania się przez pracowników kierujących pojazdami dodatkowym badaniom, m.in. badaniom psychologicznym.
Należy nadmienić, że zakres badań profilaktycznych może zostać również rozszerzony przez lekarza medycyny pracy, do czego mogą zobowiązywać wytyczne krajowego konsultanta w dziedzinie medycyny pracy. Jeśli jednak lekarz - wiedząc o kierowaniu pojazdem w ramach obowiązków służbowych ze skierowania na badania lekarskie - nie zlecił przeprowadzenia badań psychologicznych, to pracodawca nie ma obowiązku kierowania pracownika na takie badania.
W przypadku gdy wykonywanie pracy wiąże się z wykorzystywaniem samochodu (służbowego lub prywatnego), informacja o tym powinna znaleźć się w treści skierowania na badania.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|