Zakup instalacji filtrowentylacyjnej
Firma chce ubiegać się o środki z ZUS na zakup instalacji filtrowentylacyjnej. Czy jej zakup może być sfinansowany z takich środków?
W pytaniu jest mowa o dofinansowaniu projektu dotyczącego utrzymania zdolności pracowników do pracy przez cały okres aktywności zawodowej, które to dofinansowanie firmy mogą otrzymać ze środków ZUS. O ich udzielenie mogą ubiegać się płatnicy odprowadzający składki na ubezpieczenie wypadkowe, również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które odprowadzają samodzielnie składki na to ubezpieczenie.
Poziom dofinansowania zróżnicowany jest ze względu na wielkość podmiotu, mierzoną liczbą osób, za które odprowadzana jest składka na ubezpieczenie wypadkowe. Przykładowo dla małego przedsiębiorcy zatrudniającego od 10 do 49 osób ZUS może sfinansować do 80% kosztów projektu inwestycyjnego, tj. maksymalnie 150.000 zł.
Minimalna kwota dofinansowania w projektach inwestycyjnych oraz inwestycyjno-doradczych wynosi 5.000 zł.
W ramach tego programu przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie finansowe m.in. na wybrane projekty inwestycyjne. Projekty te powinny dotyczyć przede wszystkim aspektu bezpieczeństwa technicznego (rozwoju, modyfikacji i usprawnienia stanu technicznego maszyn, urządzeń oraz systemów i środków ochronnych). W ramach programu dofinansowania płatników składek w działaniach na rzecz zapobiegania wypadkom przy pacy i chorobom zawodowym nie są finansowane działania dotyczące zakupu maszyn produkcyjnych i ich części oraz narzędzi pracy. Jak informuje ZUS na stronie www.zus.pl, w zakładce Prewencja wypadkowa, środki mogą być przeznaczone na zakup i montaż instalacji filtrowentylacyjnej, urządzeń oczyszczających i uzdatniających powietrze, zakup i montaż instalacji nawiewno-wywiewnej (np.: filtrów, filtropochłaniaczy itp.).
Realizacja projektu inwestycyjnego powinna przyczynić się do zredukowania niekorzystnego oddziaływania przynajmniej jednego z takich parametrów jak np.:
- mikroklimat,
- zapylenie,
- hałas,
- wibracje,
- oświetlenie,
- bezpieczeństwo,
- obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego,
- czynniki chemiczne,
- czynniki biologiczne.
Co istotne, dofinansowanie przekazywane jest na rachunek bankowy przedsiębiorcy w dwóch transzach:
1) I transza wypłacana jest w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy o przyznanie dofinansowania,
2) II transza, wypłacana po odbiorze projektu, w wysokości różnicy pomiędzy wysokością kwoty przyznanego dofinansowania a wypłaconą kwotą w ramach I transzy, wypłacana jest w terminie 30 dni od daty podpisania protokołu odbioru zrealizowanego projektu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|