Wypełnianie skierowania na badania profilaktyczne
Zatrudniliśmy niedawno osoby do działu administracyjnego i obsługi (sprzątanie). Musimy skierować je na badania wstępne. Jakie warunki pracy powinniśmy wykazać w skierowaniu na badania, szczególnie jeżeli chodzi o pracę sprzątaczki? Czy wystarczy ogólne opisanie tych warunków i zakresu zadań pracownika? Czy możemy zmodyfikować wzór skierowania?
Sporządzając skierowanie na badania profilaktyczne, pracodawca powinien m.in. określić w nim rodzaj pracy, podstawowe czynności oraz sposób i czas ich wykonywania. Nie oznacza to, że w skierowaniu tym należy wymieniać wszelkie możliwe czynności, jakie dany pracownik jest obowiązany wykonywać zgodnie z ustalonym zakresem obowiązków. Istotne są jedynie te, które mogą mieć znaczenie dla lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne i mogą wpłynąć na ich wynik. Przykładowo, u pracownika zatrudnionego na stanowisku administracyjno-biurowym wskazanie w treści skierowania informacji o zakresie zadań merytorycznych danego pracownika, np. sporządzanie sprawozdań, nie jest konieczne. Dane te nie mają bowiem zasadniczego wpływu na ustalenie przez lekarza medycyny pracy zakresu poszczególnych badań wykonywanych w ramach badań profilaktycznych.
Zapisy w skierowaniu na badania powinny odnosić się do zagrożeń związanych z wykonywaną pracą. Przy pracy biurowej będą to zagrożenia związane m.in. z pracą przy komputerze powyżej 4 godzin dziennie, w wymuszonej pozycji ciała czy w warunkach decyzyjności i związanego z tym stresu (na stanowiskach kierowniczych). Przykładowe wskazanie warunków pracy na stanowisku pracownika sprzątającego ujęto w ramce.
Dokonując opisu warunków pracy w skierowaniu na badania profilaktyczne, należy również podać m.in. informacje o występujących na stanowisku pracy czynnikach szkodliwych dla zdrowia (np. hałas, zapylenie), ze wskazaniem wielkości narażenia oraz aktualnych wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
Dopiero na podstawie tak sporządzonego skierowania, lekarz medycyny pracy może dobrać konieczne badania i przeprowadzić odpowiednią diagnostykę, w celu ustalenia zdolności wykonywania opisanej w nim pracy.
Jak wskazano w pkt 1 dodatku, wzór skierowania na badania profilaktyczne wynika z odpowiedniego rozporządzenia, jest więc ustalony przepisami powszechnie obowiązującymi. W związku z tym obligatoryjnie powinien być stosowany przez wszystkich pracodawców i co do zasady nie powinien być modyfikowany. Nieprawidłowe może być np. usunięcie niektórych punktów zamieszczonych we wzorze skierowania, z uwagi na to, że czynniki szkodliwe, które mają być w nim ujęte, nie występują w danym zakładzie.
Ewentualnie można uznać za dopuszczalne uzupełnienie druku skierowania poprzez dołączenie do opisu warunków pracy zamieszczonego w skierowaniu szczegółowego wykazu takich czynników, w celu uczynienia skierowania bardziej przejrzystym. Wspomniany wykaz może być załącznikiem do wystawionego przez pracodawcę skierowania, szczególnie jeżeli na danym stanowisku występuje dużo czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych.
W przypadku pracownika obsługi zatrudnionego do sprzątania pomieszczeń, w skierowaniu na badania, w punkcie dotyczącym opisu warunków pracy można wskazać m.in.:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|