Zwolnienie z badań wstępnych
Chcemy ponownie zatrudnić pracownika, z którym niedawno rozwiązaliśmy umowę o pracę. Ma to być praca na tym samym stanowisku co poprzednio. Czy w takiej sytuacji mamy obowiązek ponownie skierować go na nowe badania wstępne, czy też możemy przyjąć poprzednie badania?
Generalnie osoby przyjmowane do pracy podlegają wstępnym badaniom profilaktycznym. Jednak w określonych okolicznościach strony są zwolnione z obowiązku wykonania tych badań. Zgodnie z art. 229 § 11 K.p. wspomniane zwolnienie dotyczy osób:
- przyjmowanych ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą,
- przyjmowanych do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy; nie dotyczy to jednak osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.
Powyższa regulacja (w zakresie drugiego odnośnika) ma odpowiednie zastosowanie do osób przyjmowanych do pracy, które pozostają w równoległym zatrudnieniu.
Z pytania nie wynika, jaka przerwa wystąpi pomiędzy rozwiązaniem poprzedniego stosunku pracy a planowanym obecnie. Jeżeli będzie ona większa niż 30 dni, to pracodawca bezwzględnie musi skierować pracownika na badania wstępne.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|