Wybór placówki medycyny pracy zgodnie z umową
Podpisaliśmy umowę z ośrodkiem medycyny pracy na przeprowadzanie badań lekarskich pracowników. Pracownik, który wykonywał okresowe badanie profilaktyczne dostarczył jednak orzeczenie lekarskie wystawione przez lekarza medycyny pracy z praktyki prywatnej. Czy takie orzeczenie lekarskie jest ważne?
Nie. Pracodawca nie powinien uwzględniać orzeczeń lekarskich wydanych przez lekarza z placówki medycyny pracy innej niż ta, z którą ma podpisaną umowę.
Zarówno badania profilaktyczne, jak i inne świadczenia zdrowotne zapewniane przez pracodawcę, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1184), powinny być wykonywane na podstawie pisemnej umowy zawartej przez pracodawcę z placówką medycyny pracy. Umowa ta, podpisana na okres nie krótszy niż rok, powinna określać m.in.:
- strony umowy oraz osoby objęte świadczeniami z tytułu umowy,
- zakres opieki zdrowotnej, który w odniesieniu do pracowników powinien obejmować co najmniej te rodzaje świadczeń, które pracodawca jest zobowiązany zapewnić na podstawie Kodeksu pracy, wymienionej ustawy i przepisów wydanych na ich podstawie,
- warunki i sposób udzielania świadczeń zdrowotnych, m.in. organizację udzielania świadczeń, tryb przekazywania zaświadczeń lekarskich o zdolności do pracy bądź nauki oraz sposób podania tych informacji zainteresowanym,
- obowiązki stron dotyczące m.in. przekazywania informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych wraz z aktualnymi wynikami badań i pomiarów tych czynników czy zapewnienia możliwości przeglądu stanowisk pracy w celu dokonania oceny warunków pracy.
Obowiązek zawarcia umowy ma na celu zapewnienie sprawowania stałej opieki profilaktycznej nad pracownikami danego pracodawcy, bowiem lekarze stale obsługujący danego pracodawcę znają, a przynajmniej powinni znać specyfikę danego zakładu.
Mając to na uwadze, a także przedstawione wcześniej regulacje, pracodawca nie powinien akceptować przedstawionych przez pracowników orzeczeń wydanych przez lekarzy innych placówek niż ta, z którą ma podpisaną umowę. Pracodawca powinien odesłać pracownika do lekarza medycyny pracy, który sprawuje profilaktyczną opiekę nad pracownikami w ramach umowy zawartej z daną placówką medycyny pracy. Pracownik w takiej sytuacji powinien ponieść koszty badań, które wykonał bez zgody pracodawcy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|