Rekompensata za udział w szkoleniu po godzinach pracy
Pracownik został skierowany na szkolenie trwające poza jego rozkładowymi godzinami pracy (nie były to szkolenia bhp). Czy za czas tego szkolenia przysługuje mu czas wolny lub wynagrodzenie?
Zaliczeniu do czasu pracy z mocy prawa podlegają jedynie szkolenia wstępne i okresowe z zakresu bhp (art. 2373 § 3 K.p.). Szkolenia te przeprowadzane po godzinach pracy lub w dniu wolnym mogą spowodować przekroczenie norm czasu pracy i konieczność rekompensaty powstałych w ten sposób nadgodzin. W przypadku pozostałych rodzajów szkoleń przepisy nie rozstrzygają o konieczności ich zaliczania do czasu pracy. W piśmiennictwie z zakresu prawa pracy można spotkać w tej kwestii odmienne stanowiska, w tym pogląd, zgodnie z którym, pracownik uczestniczący w szkoleniu wykonuje polecenie pracodawcy pozostając w jego dyspozycji. Na poparcie tego poglądu przywołuje się uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 25 stycznia 2005 r., sygn. akt I PK 144/04. Sąd Najwyższy uznał w nim, że praktyczne szkolenie pracowników powinno odbywać się w ramach stosunku pracy, natomiast poza tym stosunkiem może być organizowane tylko wtedy, gdy szkoleniowy cel i metody działania wyraźnie dominują nad wykonywaniem obowiązków pracowniczych.
Zaliczeniu do czasu pracy powinny podlegać te szkolenia, które są niezbędne do wykonywania umówionej pracy lub służą podniesieniu kwalifikacji wymaganych dla danego rodzaju pracy. Natomiast służące podniesieniu ogólnych kwalifikacji pracownika lub zdobyciu wiedzy, która może być wykorzystana nie tylko na rzecz obecnego pracodawcy, mogą odbywać się poza czasem pracy i nie są do niego zaliczane.
Warunkiem uznania, że dane szkolenie nie musi być zaliczone do czasu pracy jest dobrowolność uczestnictwa w zajęciach szkoleniowych ze strony pracownika. Jeżeli udział w szkoleniu organizowanym po godzinach pracy jest dobrowolny, a inicjatywa pracodawcy kończy się na skierowaniu do pracowników niewiążącej oferty podnoszenia kwalifikacji, nie ma podstaw dla zaliczenia czasu jego trwania do czasu pracy.
Natomiast Państwowa Inspekcja Pracy prezentuje stanowisko, że w trakcie uczestnictwa w szkoleniu pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy, a brak jest wyraźnego przepisu zobowiązującego do zaliczania szkoleń do czasu pracy. Ewentualnie takim przepisem może być regulacja zakładowa (np. regulamin pracy), na mocy której dane szkolenie spoza zakresu bhp będzie wliczane do czasu pracy pracowników zatrudnionych w danym zakładzie.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|