Badania kontrolne przy przerywanych okresach choroby
We wrześniu br. pracownik przez kilka dni przebywał na zwolnieniu lekarskim. Następnie przez około tydzień był w pracy, a obecnie korzysta ze zwolnienia lekarskiego trwającego 24 dni. Łącznie okresy nieobecności z powodu choroby trwają ponad 30 dni, przy czym ostatnie zwolnienie nie obejmuje takiego okresu. Czy po powrocie do pracy należy skierować pracownika na badania kontrolne?
Pracownik podlega badaniom kontrolnym w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, trwającej dłużej niż 30 dni (art. 229 § 2 K.p.). Mają one na celu ustalenie zdolności do wykonywania przez pracownika pracy na dotychczasowym stanowisku.
Pracownika należy skierować na badania kontrolne wtedy, gdy łączny okres chorobowej niezdolności do pracy trwa dłużej niż 30 dni, czyli wynosi co najmniej 31 dni. Okres tej niezdolności powinien trwać nieprzerwanie. Jeżeli pracownik dostarcza kolejne zwolnienia lekarskie, to po powrocie do pracy należy skierować go na badania kontrolne tylko wtedy, gdy łącznie okresy zwolnienia obejmują co najmniej 31 dni i następują bezpośrednio po sobie.
Przepisy dotyczące kierowania pracownika na kontrolne badania profilaktyczne nie przewidują sumowania okresów chorobowej niezdolności do pracy przypadających po przerwach, w których pracownik np. wykonywał pracę. Każda przerwa w chorobie powoduje, że okres 31 dni obligujący do wykonania badań kontrolnych liczy się od początku. Nie ma przy tym znaczenia, czy okresy niezdolności do pracy dotyczą tej samej, czy innej choroby.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu kilku dni chorobowej niezdolności pracownika do pracy przypadające we wrześniu br. nie wlicza się do 31-dniowego nieprzerwanego okresu choroby. Po tym okresie choroby nastąpiła bowiem przerwa, w czasie której pracownik normalnie świadczył pracę. Aktualny okres choroby pracownika nie obejmuje 30 dni, więc skierowanie go na badania kontrolne nie jest potrzebne. Obowiązek wykonania takich badań wystąpi dopiero w sytuacji gdy po zakończeniu bieżącego zwolnienia lekarskiego pracownik rozpocznie następny okres nieobecności z powodu choroby, przypadający bezpośrednio po zakończeniu poprzedniego. Nawet jeden dzień przerwy między zwolnieniami spowoduje rozpoczęcie na nowo biegu co najmniej 31-dniowego okresu choroby, zobowiązującego do wykonania badań kontrolnych.
Trzeba przy tym pamiętać, że skierowanie na badania może być wystawione dopiero po powrocie pracownika do pracy. Niedopuszczalne jest kierowanie na badania nadal chorego pracownika, z uwagi na to, że upłynął już 30. dzień jego nieprzerwanej nieobecności w pracy z powodu choroby.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|