Dodatkowe badania pracownika korzystającego z samochodu
Zatrudniamy pracownika biurowego, który czasami w celach służbowych wyjeżdża na miasto swoim samochodem, a ponadto jeździ nim w podróż służbową. Czy w związku z prowadzeniem pojazdu powinien mieć dodatkowe badania wzroku i psychologiczne?
Konieczność przeprowadzenia badań psychologicznych w przedstawionej sytuacji będzie zależała od decyzji lekarza medycyny pracy. Pracodawca, który zleca pracownikowi lokalne jazdy w celach służbowych lub kieruje go w podróż służbową odbywaną prywatnym samochodem powinien sprawdzić, czy w skierowaniu na badania tego pracownika wskazał fakt prowadzenia pojazdu. Jeśli nie, to z uwagi na dbałość o bezpieczeństwo pracownika powinien ponownie skierować go na badania ze wskazaniem, iż obok podstawowych obowiązków sporadycznie kieruje on również pojazdem w celach służbowych. W takich okolicznościach pracodawca pozostawia decyzję o konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań lekarzowi, zyskując gwarancję, iż nie dopuści on pracownika do pracy, do której nie jest w istocie zdolny.
Wytyczne Instytutu Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera z dnia 20 października 2014 r. (patrz pkt 10 dodatku) odnoszą się do wszystkich pracowników, którzy w ramach wykonywanej pracy kierują pojazdami silnikowymi, bez względu na częstotliwość przejazdów służbowych oraz to, czyją własnością jest kierowany pojazd. Można więc przyjąć, że obowiązek przeprowadzenia dodatkowych badań i testów istnieje potencjalnie wobec każdego pracownika, który w ramach obowiązków ma kierować służbowym lub prywatnym samochodem. Przy czym dodatkowe badania okulistyczne nie są wymagane przy każdych badaniach okresowych pracownika. Wspomniany Instytut zakłada, że powinny być one przeprowadzane z częstotliwością zbliżoną do obowiązującej kierowców podlegających ustawie o transporcie drogowym.
Przykład Pracownik biurowy posiadający prawo jazdy kategorii B zachorował na cukrzycę. Pomimo zdarzających się gwałtownych spadków poziomu cukru grożących zapaścią, nie zaprzestał dojeżdżania do pracy prywatnym samochodem. Pracodawca, wiedząc, że pracownik jest aktywnym kierowcą i ma ważne prawo jazdy oraz dysponując orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do pracy biurowej, wysłał pracownika w podróż służbową prywatnym samochodem. W skierowaniu na badania profilaktyczne nie wskazywał jednak, że pracownik sporadycznie prowadzi pojazd w celach służbowych. W trakcie podróży zdarzył się wypadek. Istnieje duże ryzyko, że brak badań profilaktycznych przeprowadzanych pod kątem zdolności do kierowania pojazdem zostanie uznany za przyczynę zewnętrzną wypadku. Wskazanie przez pracodawcę w skierowaniu na badania, że pracownik kieruje pojazdem w celach służbowych być może pozwoliłoby uniknąć tego wypadku, gdyż pracownik miałby wtedy wykonane dodatkowe badania, w tym na poziom glukozy. Pracownik nie zostałby wówczas uznany za zdolnego do kierowania pojazdem, a pracodawca mógłby rozważyć wysłanie go w delegację np. pociągiem. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|