Badania lekarskie kierowców zawodowych i niezawodowych
Jesteśmy firmą transportową i zatrudniamy kierowców samochodów o dmc powyżej 3,5 tony jak i mniejszych. Czy w przypadku tej pierwszej grupy wystarczą posiadane przez nich badania kierowców zawodowych? Czy druga grupa kierowców musi przeprowadzić badania widzenia zmierzchowego i psychotesty?
Pierwsza grupa pracowników - kierowców, z racji tonażu samochodów jakie prowadzą, podlega ustawie o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm.). Obejmuje ona swoim zakresem m.in. kierowców wykonujących przewóz drogowy pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Ustawa przewiduje dla nich (oraz dla pozostałych grup kierowców wykonujących przewóz drogowy) osobny tryb wykonywania badań profilaktycznych. Na jej podstawie wykonywane są również badania psychologiczne. W takim przypadku, tj. gdy kierowca zawodowy posiada ważne badania okresowe i psychologiczne wykonane w oparciu o ustawę o transporcie drogowym, pracodawca nie ma obowiązku kierowania go na badania profilaktyczne przewidziane w Kodeksie pracy. Badania przewidziane w ustawie o transporcie drogowym obejmują swoim zakresem badania przeprowadzane na podstawie art. 229 K.p. Jeżeli więc kierowcy prowadzący pojazdy powyżej 3,5 tony mają ważne badania wydane na podstawie ustawy o transporcie drogowym, to nie muszą być kierowani na badania profilaktyczne, m.in. okresowe, o których mowa w art. 229 K.p.
Inaczej kształtuje się sytuacja drugiej grupy kierowców, którzy nie podlegają ustawie o transporcie drogowym. W ich przypadku nie stosuje się przepisów tej ustawy (patrz art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy), w związku z czym w zakresie przeprowadzania badań profilaktycznych podlegają oni Kodeksowi pracy. Przy czym pracodawca w skierowaniu na badania takich kierowców powinien bezwzględnie wskazać fakt prowadzenia przez nich pojazdu, precyzując tę informację (np. co do tonażu samochodu, tego czy jego prowadzenie jest stałym czy sporadycznym obowiązkiem, czy kierowca kogoś lub coś przewozi).
W oparciu o tak wystawione skierowanie lekarz ustala zakres i częstotliwość badań, korzystając ze wskazówek metodycznych w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników. Wprawdzie nie przewidują one odrębnych wytycznych dotyczących pracowników kierujących pojazdami, ale przeprowadzenie dodatkowych badań rekomendowane jest przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi (patrz stanowisko w ramce).
Dodatkowe badania dla korzystających z samochodu w celach służbowych "(...) Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo pracowników i innych uczestników ruchu drogowego dodatkowo zaleca się poszerzenie badań o ocenę widzenia zmierzchowego i wrażliwość na olśnienie oraz standardowe przeprowadzanie oceny narządu wzroku przez lekarza okulistę w badaniach okresowych. Badanie oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia powinno być wykonywane co 4-6 lat, a po 60 roku życia - co 2-3 lata (...). Biorąc pod uwagę powyższe standardowy zakres badań lekarskich osób, które nie są zatrudnione na stanowisku kierowcy, a w ramach obowiązków zawodowych kierują pojazdami silnikowymi powinien obejmować: badania wstępne:
Wytyczne dla lekarzy opracowane przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi; dostępne na stronie Instytutu www.imp.lodz.pl |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|