Szkolenia bhp dla pracownika administracyjnego
Pracownica zatrudniona miesiąc temu jako kadrowa odbyła we wrześniu 2016 r. szkolenie wstępne ogólne i stanowiskowe z zakresu bhp (przy przenoszeniu jej na stanowisko kadrowe z działu obsługi, gdzie poprzednio pracowała). W jakim terminie powinna przejść najbliższe szkolenie okresowe? A może wystarczy instruktaż stanowiskowy, który odbyła w ramach szkolenia wstępnego?
Pracownik, który nie posiada dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy nie może być dopuszczony do pracy. W tym celu przed podjęciem pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi przeszkolenie w zakresie bhp (art. 2373 K.p.).
Szkolenie bhp jest prowadzone jako wstępne i okresowe. Szkolenie wstępne ma formę instruktażu i obejmuje:
- szkolenie wstępne ogólne, zwane "instruktażem ogólnym",
- szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane "instruktażem stanowiskowym".
Instruktaż ogólny odbywają, przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, nowo zatrudnieni pracownicy, studenci odbywający u pracodawcy praktykę studencką oraz uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu. Natomiast instruktaż stanowiskowy przeprowadzany jest przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku.
Szkolenia okresowe odbywają m.in. pracownicy:
- zatrudnieni na stanowiskach robotniczych,
- inżynieryjno-techniczni,
- służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inne osoby wykonujące zadania tej służby,
- administracyjno-biurowi.
Pierwsze szkolenie okresowe osób zatrudnionych m.in. na stanowiskach robotniczych i administracyjno-biurowych przeprowadza się w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach. W przypadku pracowników administracyjno-biurowych szkolenia okresowe powinny odbywać się nie rzadziej niż raz na 6 lat.
Częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego pracowników ustala pracodawca, po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami. Przesłanką wpływającą na częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego pracowników zatrudnionych na określonych stanowiskach, którą pracodawca ma obowiązek uwzględniać, są rodzaj i warunki wykonywania pracy przez pracowników.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownica zatrudniona na stanowisku kadrowej przeszła szkolenie wstępne w formie dwóch instruktaży, we wrześniu 2016 r. W okresie do 12 miesięcy od zatrudnienia na tym stanowisku powinna przejść pierwsze szkolenie okresowe. O ile nie spełniła przesłanek zwolnienia z okresowego szkolenia bhp, będzie musiała je odbyć. Następne szkolenie okresowe na tym stanowisku należy przeprowadzić nie później niż w ciągu 6 lat od pierwszego szkolenia okresowego.
Z pierwszego szkolenia okresowego może być zwolniony pracownik, który:
Uwaga! Ukończenie w okresie, w którym powinno być przeprowadzone kolejne szkolenie okresowe bhp: szkolenia, dokształcania lub doskonalenia zawodowego związanego z nauką zawodu, przyuczeniem do zawodu albo podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, które uwzględnia program szkolenia okresowego wymagany dla określonego stanowiska pracy, uważa się za równoznaczne z odbyciem szkolenia okresowego. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|