Rodzaje świadczeń przysługujących z tytułu wypadków z różnych ubezpieczeń
Niezdolność do pracy, która powstała w wyniku wypadku mającego miejsce w pracy, czy też w drodze do lub z pracy uprawnia do skorzystania z różnego rodzaju świadczeń. W zależności od miejsca zdarzenia przysługujące świadczenia są finansowane odpowiednio z ubezpieczenia wypadkowego albo chorobowego lub rentowego. Jednak zasady ich przyznawania bywają nieco korzystniejsze od tych ogólnych, podobnie ich wysokość. Aby z nich skorzystać, zdarzenie musi zostać uznane adekwatnie za wypadek przy pracy albo w drodze do lub z pracy.
Definicje wypadków
Dla uznania zdarzenia za wypadek przy pracy muszą jednocześnie zaistnieć określone przez ustawodawcę okoliczności. Są nimi: nagłość zdarzenia, przyczyna zewnętrzna, związek z pracą, co najmniej uraz.
Za wypadek przy pracy uważa się bowiem nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika:
- zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
- czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
W zakresie uprawnienia do świadczeń ustawodawca nakazał traktować na równi z wypadkiem przy pracy wypadek, któremu pracownik uległ m.in. w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż określone wcześniej, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań. Przy czym za wypadek przy pracy uważa się również nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu. Tak wynika z art. 3 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 oraz ust. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwanej ustawą wypadkową.
Natomiast za wypadek w drodze do lub z pracy uznaje się zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana.
Przy czym ten ostatni warunek uznaje się za spełniony także wówczas, gdy droga z lub do pracy:
- została przerwana, jednak przerwa ta była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, albo
- nie była drogą najkrótszą, jednak ze względów komunikacyjnych dla ubezpieczonego najdogodniejszą.
Co istotne, za drogę do pracy lub z pracy uważa się, oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu, także drogę do miejsca lub z miejsca:
- innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego,
- zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych,
- zwykłego spożywania posiłków,
- odbywania nauki lub studiów.
Tak stanowi art. 57b ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zwanej ustawą emerytalną.
Ustawowe wyłączenia
Ustawa wypadkowa zastrzega, że świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, gdy wyłączną przyczyną wypadków było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
Nie otrzyma świadczeń również ubezpieczony, który, będąc w stanie nietrzeźwości albo pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.
Co ważne, jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że ubezpieczony znajdował się:
- w stanie nietrzeźwości,
- pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych,
płatnik składek kieruje go na badanie niezbędne do ustalenia zawartości alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych w organizmie.
Ubezpieczony jest obowiązany poddać się temu badaniu. Jeżeli jednak udowodni, że miały miejsce przyczyny, które uniemożliwiły poddanie się temu badaniu, nie straci prawa do świadczeń.
ZUS odmawia przyznania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego w przypadku:
- nieprzedstawienia m.in. protokołu powypadkowego,
- nieuznania w protokole powypadkowym/karcie wypadku zdarzenia za wypadek przy pracy w rozumieniu ustawy wypadkowej,
- gdy protokół powypadkowy/karta wypadku zawiera stwierdzenia bezpodstawne.
Jeżeli w protokole/karcie są braki formalne, wówczas ZUS niezwłocznie zwraca protokół/kartę w celu ich uzupełnienia.
Wypadek "w drodze" uznawany za wypadek "przy pracy"
Nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy uznawane jest za wypadek przy pracy (art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy wypadkowej), a nie za wypadek w drodze do lub z pracy. |
Koszyk świadczeń przysługujących z tytułu wypadku | |
przy pracy | w drodze do pracy lub z pracy |
zasiłek chorobowy - dla ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową świadczenie rehabilitacyjne - dla ubezpieczonego, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy zasiłek wyrównawczy - dla ubezpieczonego będącego pracownikiem, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu jednorazowe odszkodowanie - dla ubezpieczonego, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu jednorazowe odszkodowanie - dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty renta z tytułu niezdolności do pracy - dla ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej renta szkoleniowa - dla ubezpieczonego, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową renta rodzinna - dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej dodatek do renty rodzinnej - dla sieroty zupełnej dodatek pielęgnacyjny pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą |
wynagrodzenie chorobowe - dla ubezpieczonego będącego pracownikiem, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy zasiłek chorobowy - dla ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy świadczenie rehabilitacyjne - dla ubezpieczonego, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy renta z tytułu niezdolności do pracy - dla ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy renta szkoleniowa - dla ubezpieczonego, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowaną wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy renta rodzinna - dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu wypadku w drodze do pracy lub z pracy dodatek do renty rodzinnej - dla sieroty zupełnej dodatek pielęgnacyjny |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|