Świadczenia chorobowe z tytułu wypadku, do którego pracownik się przyczynił
Zespół powypadkowy, który oceniał okoliczności zdarzenia jakie miało miejsce w naszym zakładzie, nie miał wątpliwości, że jest ono wypadkiem przy pracy. Uważa jednak, że do tego wypadku doszło z winy pracownika, który od dnia zdarzenia jest niezdolny do pracy. Jakie świadczenie mu przysługuje - wynagrodzenie chorobowe (do którego spełnia warunki), czy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego?
Świadczenia związane z czasową niezdolnością do pracy pracownika potwierdzoną zaświadczeniem lekarskim to:
- wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy przysługujący z ubezpieczenia chorobowego,
- zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.
Świadczenie z ubezpieczenia chorobowego z reguły wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku i przysługuje po tzw. okresie wyczekiwania. Dotyczy to również wynagrodzenia chorobowego, które co prawda jest wypłacane ze środków własnych pracodawcy, ale obliczane jest według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i nie przysługuje, gdy pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego. Natomiast zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy.
Rozstrzygnięcie kwestii poruszanej przez Czytelnika zawarte jest w art. 21 ust. 1 ustawy wypadkowej. Otóż świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego (w tym zasiłek chorobowy) nie przysługują ubezpieczonemu, gdy wyłączną przyczyną wypadku przy pracy było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
Aby więc doszło do pozbawienia pracownika prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, okoliczności wymienione wcześniej muszą wystąpić łącznie. Mianowicie:
- w pierwszej kolejności musi dojść do naruszenia przez niego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia,
- kolejnym warunkiem jest, aby naruszenie przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia było wyłączną przyczyną wypadku,
- ostatnią przesłanką jest wina pracownika w postaci umyślności lub rażącego niedbalstwa.
Pracodawca stwierdzając, że wymienione fakty miały miejsce, musi wskazać dowody świadczące o ich istnieniu (pkt 5 protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy).
Jeśli więc do zdarzenia, któremu uległ pracownik Czytelnika, doszło wskutek opisanych przesłanek, to nie przysługuje mu zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego, a wynagrodzenie chorobowe, do którego - jak wskazuje Czytelnik - spełnia warunki. Przy czym, jeżeli pracownik nie zgodzi się z ustaleniami pracodawcy i dowiedzie swoich racji w postępowaniu sądowym, wówczas pracodawca zobowiązany będzie do wdrożenia stosownego trybu postępowania (patrz ramka).
Tryb postępowania w przypadku, gdy ustalenia pracodawcy dotyczące wyłączenia prawa pracownika do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego (art. 21 ustawy wypadkowej) zostaną zmienione W przypadku gdy pracownikowi zostało wypłacone wynagrodzenie chorobowe zamiast zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, wypłacone pracownikowi wynagrodzenie powinno być potraktowane jako zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Wymaga to złożenia przez pracodawcę dokumentów rozliczeniowych korygujących. Pracodawca jest zobowiązany do ewentualnej dopłaty zasiłku, który przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|