Pozorny wypadek przy pracy a prawo do świadczeń chorobowych
Od 28 września 2016 r. zatrudniliśmy pracownika na stanowisku kierowcy. W dniu 30 września br. pracownik ten dostarczył zwolnienie lekarskie na 11 dni (od 29 września br.), twierdząc, że uległ wypadkowi przy pracy, którego niestety nikt nie widział. Na etapie sporządzania protokołu powypadkowego zmienił wersję zdarzeń twierdząc, że powodem zwolnienia było przeziębienie. Czy i ewentualnie jakie świadczenie chorobowe w tej sytuacji przysługuje pracownikowi? Dodam, iż pracownik twierdzi, że ma ciągłość ubezpieczenia, bo przed podjęciem zatrudnienia prowadził własną działalność pozarolniczą, jednak tego faktu nie udokumentował ani nie przedłożył innych świadectw pracy.
Gdyby ostatecznie zostało ustalone, że niezdolność do pracy pracownika powstała w wyniku wypadku przy pracy, uzyskałby on prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego za cały 11-dniowy okres orzeczonej niezdolności do pracy.
Jeśli jednak okaże się, że nie można niezdolności do pracy ubezpieczonego potraktować jako powstałej w wyniku wypadku przy pracy, konieczne będzie ustalenie jego uprawnień odpowiednio do:
- wynagrodzenia chorobowego określonego w art. 92 Kodeksu pracy i/lub
- zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego.
Ponieważ pracownik stał się niezdolny do pracy w drugim dniu zatrudnienia, należy ustalić, czy nie obowiązuje go okres wyczekiwania na te świadczenia. Pracownik podlegający ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, nabywa prawo do zasiłku chorobowego (odpowiednio wynagrodzenia chorobowego) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Przy czym do tego tzw. okresu wyczekiwania wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Stanowi o tym art. 4 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej ustawą zasiłkową, która jednocześnie określa okoliczności uzasadniające przyznanie prawa do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego.
Zasiłek chorobowy wypadkowy przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu już od pierwszego dnia ubezpieczenia, w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Jeżeli pracownik, o którym mowa w pytaniu, posiada wcześniejsze okresy ubezpieczenia chorobowego, które można doliczyć do okresu wyczekiwania albo dające uprawnienia do świadczeń chorobowych od pierwszego dnia ubezpieczenia, powinien je odpowiednio udokumentować (patrz ramka). Jeśli tego nie zrobi, będzie go obowiązywał 30-dniowy okres wyczekiwania na świadczenia chorobowe, a tym samym nie uzyska do nich prawa za okres obecnej 11-dniowej niezdolności do pracy. Ewentualne prawo do świadczenia będzie mógł uzyskać dopiero po upływie 30 dni od podjęcia zatrudnienia, o ile oczywiście będzie wówczas niezdolny do pracy.
Przykładowe dokumenty potwierdzające wcześniejsze okresy ubezpieczenia chorobowego:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|