Dokumenty niezbędne do uzyskania renty wypadkowej
Od ponad 4 miesięcy przebywam na zwolnieniu lekarskim. Niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem, jaki miał miejsce podczas wykonywania powierzonych mi pracowniczych obowiązków. Zamierzam ubiegać się o rentę wypadkową, ponieważ leczenie nie zakończy się w trakcie trwania zasiłku chorobowego. Jakie dokumenty powinienem złożyć wraz z wnioskiem o taką rentę?
Świadczenie, o które pyta Czytelnik, przyznawane jest i wypłacane w ramach ubezpieczenia wypadkowego. Kwestie związane z zasadami przyznawania renty wypadkowej reguluje ustawa wypadkowa.
Renta z tytułu niezdolności do pracy jako świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje, gdy zdarzenie ma znamiona wypadku przy pracy. Przypomnijmy, że takim jest wyłącznie zdarzenie nagłe wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą (art. 3 ust. 1 ustawy wypadkowej). Dla uznania zdarzenia za wypadek wszystkie wymienione elementy muszą wystąpić łącznie. Świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego ubezpieczony nie otrzyma m.in., gdy zdarzenie, któremu uległ, nie zostanie uznane przez ZUS za wypadek przy pracy.
W związku z wypadkiem przy pracy ustawa wypadkowa przewiduje rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Świadczenie takie przysługuje niezależnie od długości okresu ubezpieczenia wypadkowego oraz bez względu na datę powstania niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy. Niezdolność do pracy oraz jej związek z wypadkiem ustala lekarz orzecznik - w I instancji lub komisja lekarska - w II instancji (art. 16 ust. 1 ustawy wypadkowej).
Osoba ubiegająca się o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy wraz z wnioskiem powinna przedłożyć w szczególności:
- zaświadczenie o stanie zdrowia,
- wywiad zawodowy,
- protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy,
a ponadto dokumentację, w oparciu o którą możliwe będzie ustalenie:
- okresów składkowych i nieskładkowych,
- wysokości wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru renty.
Co istotne, w myśl art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy wypadkowej, organ rentowy odmówi prawa do świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli osoba zainteresowana nie przedłoży protokołu powypadkowego. Wówczas może ona dochodzić swoich roszczeń na drodze postępowania sądowego (patrz ramka).
Postępowanie w sprawie jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy
W postępowaniu prowadzonym na skutek odwołania od decyzji organu rentowego odmawiającej przyznania prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy z powodu nieprzedstawienia przez ubezpieczonego protokołu powypadkowego sąd ubezpieczeń społecznych jest uprawniony do dokonywania oceny, czy dane zdarzenie było wypadkiem przy pracy (art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy wypadkowej). Z uchwały Sądu Najwyższego z dnia 19 marca 2014 r., sygn. akt I UZP 4/13 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|