Wypadek w pracy nowo zatrudnionego pracownika
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy w pierwszym tygodniu powierzonych mu obowiązków pracowniczych. Na skutek tego zdarzenia trafił do szpitala. Jestem w trakcie kompletowania dokumentacji wypadkowej. Nadmienię, że pracownik udokumentował zaledwie 5-letni staż pracy i obowiązuje go 30-dniowy okres wyczekiwania, a firma nie wypłaca świadczeń chorobowych. Czy w związku z niezdolnością pracownika do pracy powinnam rozpocząć wypłatę wynagrodzenia chorobowego?
Do czasu zakończenia postępowania powypadkowego i uznania przez ZUS zdarzenia za wypadek przy pracy pracownik Czytelniczki może otrzymać wynagrodzenie chorobowe za odpowiedni należny mu okres, a więc 14 albo 33 dni niezdolności do pracy (w zależności od jego wieku). Skoro obowiązuje go 30-dniowy okres wyczekiwania, ewentualne wynagrodzenie chorobowe będzie mu przysługiwało dopiero po jego upływie. Natomiast, o ile pracownik będzie niezdolny do pracy jeszcze po upływie okresu, za który pobrał wynagrodzenie chorobowe, ZUS rozpocznie wypłatę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego.
Inaczej sytuacja wyglądałaby, gdyby pracownik miał prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Nie obowiązywałby go wówczas 30-dniowy okres wyczekiwania. Świadczenie przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy. Pracownikowi nie przysługuje wówczas wynagrodzenie chorobowe wypłacane przez pracodawcę w oparciu o przepisy Kodeksu pracy. Tak wynika z art. 8 ust. 1-2 ustawy wypadkowej.
Co prawda, oceny uznania zdarzenia za wypadek przy pracy dokonuje pracodawca, jednak ostatecznie o tej okoliczności decyduje ZUS.
Tak więc po zakończeniu postępowania powypadkowego i uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy sytuacja ta może ulec zmianie. Wówczas wdrożony zostanie tryb postępowania opisany przez ZUS w komentarzu do ustawy wypadkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl (patrz ramka).
Tryb postępowania w przypadku uznania zdarzenia za wypadek przy pracy przez organ rentowy po dokonaniu przez pracodawcę wypłaty wynagrodzenia chorobowego
W przypadku gdy pracownikowi zostało wypłacone wynagrodzenie chorobowe, po uznaniu przez ZUS zdarzenia za wypadek przy pracy, wypłacone świadczenie powinno być uznane za zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego i rozliczone w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne. W takim przypadku organ rentowy oblicza pełną kwotę należnego zasiłku chorobowego i w razie, gdy wypłacona pracownikowi kwota jest:
We wszystkich tych przypadkach pracodawca jest zobowiązany złożyć dokumenty rozliczeniowe korygujące. |
Dodatkowo, jak w sytuacji opisanej przez Czytelniczkę, gdy pracownika obowiązywał 30-dniowy okres wyczekiwania, organ rentowy będzie zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego za dni niezdolności do pracy przypadające w okresie wyczekiwania.
Warunkiem uzyskania świadczenia wypadkowego jest uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|