Wypadek w drodze z pracy a jednorazowe odszkodowanie
Po wypadku samochodowym, któremu uległem w drodze z pracy, przez kilka miesięcy przebywałem na zwolnieniu lekarskim z prawem do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy jego wymiaru. Po zakończonym leczeniu zamierzałem ubiegać się o wypłatę jednorazowego odszkodowania. Jednak ZUS uznał, że takie świadczenie mi nie przysługuje. Czy ma rację?
TAK. Jednorazowe odszkodowanie jest jednym ze świadczeń przewidzianych w ustawie wypadkowej, a więc odszkodowanie takie może być przyznane wyłącznie ubezpieczonym, którzy doznali stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Z treści pytania natomiast wynika, że Czytelnik stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku w drodze z pracy.
Co prawda z tego tytułu zainteresowany mógł korzystać ze świadczenia chorobowego na korzystniejszych warunkach, bo w wysokości 100% zamiast odpowiednio 80% lub - za okres pobytu w szpitalu - 70% podstawy zasiłku, jednak nie uzyska prawa do jednorazowego odszkodowania, nawet jeśli doznał znacznego uszczerbku na zdrowiu.
Bez prawa do jednorazowego odszkodowania
Po wypadku w drodze do lub z pracy ubezpieczeni nie mogą liczyć na wypłatę jednorazowego odszkodowania, nawet jeśli w wyniku tego zdarzenia doznali stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Świadczenie to przewidziane jest bowiem wyłącznie dla poszkodowanych w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy wypadkowej) |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|