Niezdolność do pracy związana z dawnym wypadkiem
Pracownik 2 lata temu uległ wypadkowi przy pracy. Z racji tego wypadku pobierał zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego, a po zakończonym leczeniu otrzymał również jednorazowe odszkodowanie. Obecnie pracownik przeszedł operację uszkodzonego 2 lata temu stawu łokciowego. Czy ma to jakieś znaczenie przy wypłacie świadczeń chorobowych? Czy należy mu się najpierw za 33 dni wynagrodzenie chorobowe, a następnie ewentualnie zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru?
Za czas niezdolności do pracy ubezpieczonemu przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego albo wypadkowego. W przypadku pracownika wypłata zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego poprzedzona jest wypłatą wynagrodzenia chorobowego za odpowiedni okres niezdolności do pracy (33 albo 14 dni). Co ważne, wymienione świadczenia przysługują po spełnieniu przez ubezpieczonego stosownych warunków.
Pracownik, bo o takiego ubezpieczonego pyta Czytelnik, za czas niezdolności do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej nie zachowuje prawa do wynagrodzenia chorobowego, należnego na zasadach wynikających z Kodeksu pracy. Od pierwszego dnia zaistniałej niezdolności do pracy mającej związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową przysługuje mu bowiem zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Prawo do tego świadczenia nie jest uzależnione od długości okresu podlegania ubezpieczeniu. Jeśli jednak ubezpieczony na podstawie odrębnych przepisów zachowuje prawo do wynagrodzenia, uposażenia, stypendium lub innego świadczenia przysługującego za okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem, wówczas nie przysługuje mu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Kwestie te reguluje art. 8 ust. 1-3 ustawy wypadkowej.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż, co do zasady, przez 182 dni. Przez taki też okres, jak można domniemać, pracownik Czytelnika pobierał 2 lata temu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Nie oznacza to jednak, że obecnie świadczenie takie ponownie mu nie przysługuje. Jeżeli bowiem niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw zaistniałych w stanie zdrowia w związku ze stwierdzonym wcześniej wypadkiem przy pracy, prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy oraz od pierwszego dnia ubezpieczenia wypadkowego. Aby jednak Czytelnik mógł podjąć wypłatę zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, a więc z ubezpieczenia wypadkowego, oprócz zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego niezdolność pracownika do pracy (zaświadczeniem e-ZLA albo ZUS ZLA), pracownik powinien przedstawić zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza na zwykłym druku, z którego będzie wynikał związek tej niezdolności z wypadkiem przy pracy sprzed 2 lat.
Co więcej, pracownik ponownie może ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie, do którego prawo przysługuje na zasadach określonych w art. 12 ust. 2 ustawy wypadkowej.
Dokumentowanie niezdolności do pracy związanej z dawnym wypadkiem
Jak wynika z komentarza ZUS do ustawy wypadkowej, zamieszczonego na stronie internetowej www.zus.pl, w przypadku gdy niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw zaistniałych w stanie zdrowia w związku z wcześniej stwierdzonym wypadkiem przy pracy, związek tej niezdolności do pracy z wypadkiem przy pracy powinien zostać stwierdzony przez lekarza zaświadczeniem lekarskim wystawionym na zwykłym druku. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|