Zasiłek po wypadku w drodze do pracy
Pracownik idąc do pracy, w trakcie przechodzenia przez ulicę został potrącony przez samochód. Po tygodniowym pobycie w szpitalu został wypisany do domu ze zwolnieniem lekarskim wystawionym łącznie na okres 35 dni. Czy z tego tytułu przysługuje mu 100% zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego?
Pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, przysługuje 100% świadczenie chorobowe, jednak nie z ubezpieczenia wypadkowego. Takie bowiem, w postaci zasiłku chorobowego, należne jest wyłącznie w razie niezdolności do pracy powstałej w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy wypadkowej.
Jeżeli natomiast, tak jak w przypadku opisanym w pytaniu, pracownik stał się niezdolny do pracy w wyniku wypadku w drodze do pracy (lub z pracy), przysługuje mu odpowiednio:
- wynagrodzenie chorobowe, jeśli niezdolność ta przypada na pierwsze 33 lub - w przypadku pracownika, który ukończył już 50 lat życia - 14 dni w danym roku kalendarzowym i/lub
- zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego.
Wysokość obu tych świadczeń wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Stanowi o tym art. 92 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy oraz art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy zasiłkowej.
Co ważne, ustalenie okoliczności wspomnianego wypadku powinno być dokonane w karcie wypadku w drodze do pracy lub z pracy, która następnie po uznaniu zdarzenia za wypadek w drodze do pracy stanowi (wraz z zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym niezdolność do pracy) podstawę do wypłaty 100% świadczenia chorobowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|