Renta rodzinna wypadkowa
Mój mąż dziesięć lat temu uległ wypadkowi przy pracy. Od tamtego czasu pobierał rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z tym wypadkiem, wypłacaną przez ZUS. Wypadek, jakiemu uległ, spowodował u niego tak obszerne urazy, że nigdy już nie wrócił do pracy. Niedawno mąż zmarł. Wystąpiłam do ZUS o przyznanie renty rodzinnej. Nadmienię, że jestem jedyną osobą uprawnioną do tego świadczenia. Czy długotrwałe inwalidztwo mojego męża związane z wypadkiem będzie miało znaczenie przy przyznawaniu renty rodzinnej?
Członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania któregokolwiek z tych świadczeń przysługuje renta rodzinna. Wśród członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej, obok dzieci ustawodawca wymienił m.in. małżonka zmarłego. Świadczenie o tym charakterze może być wypłacane z ubezpieczenia rentowego albo wypadkowego. Przy czym wysokość świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia wypadkowego należnych zarówno ubezpieczonym, jak i członkom ich rodzin jest zazwyczaj korzystniejsza od przysługujących z ubezpieczenia rentowego.
Renta rodzinna z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje uprawnionym członkom rodziny:
- ubezpieczonego albo
- rencisty uprawnionego do renty z tytułu niezdolności do pracy,
w razie jego śmierci wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
Tak stanowi art. 17 ust. 5-6 ustawy wypadkowej.
Dla jednej osoby uprawnionej renta rodzinna wynosi 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.
Jeżeli więc organ rentowy oceni, że zgon męża Czytelniczki nastąpił wskutek wypadku przy pracy sprzed dziesięciu lat, wówczas otrzyma ona rentę rodzinną z ubezpieczenia wypadkowego. W przeciwnym razie może liczyć na takie świadczenie z ubezpieczenia rentowego. Członkom rodziny rencisty uprawnionego do renty z ubezpieczenia wypadkowego, który zmarł z innych przyczyn niż wypadek przy pracy lub choroba zawodowa, przysługują bowiem świadczenia określone w ustawie emerytalnej, bez względu na długość okresu uprawniającego do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy na podstawie tych przepisów (art. 17 ust. 7 ustawy wypadkowej).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|