Zwolnienia na badania lekarskie związane z ciążą oraz przerwy w pracy
Pracodawca jest obowiązany udzielać pracownicy ciężarnej zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecności w pracy z tego powodu pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Stosownie do art. 187 K.p., pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy po 45 minut każda. Na wniosek pracownicy przerwy mogą być jej udzielone łącznie. Pracownicy zatrudnionej na czas krótszy niż 4 godziny - przerwa na karmienie nie przysługuje. Natomiast gdy czas pracy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jedna przerwa na karmienie. Pracodawca udziela pracownicy przerwy na jej wniosek, w czasie z nią uzgodnionym.
Przykład |
Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, karmiąca piersią bliźnięta, wystąpiła o wcześniejsze kończenie pracy o 1 godzinę i 30 minut.
Pracownica ma prawo do dwóch przerw w pracy po 45 minut każda (łącznie 1 godz. i 30 min.). Dwie przerwy na karmienie dziecka mogą być łączone na wniosek pracownicy. Mogą one być również wykorzystane w ten sposób, że pracownica wcześniej skończy pracę bądź później ją rozpocznie. Biorąc pod uwagę ochronę z jakiej korzysta pracownica karmiąca dziecko, pracodawca powinien wyrazić zgodę na zaproponowany przez nią sposób wykorzystania przysługującej jej przerwy w pracy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|