Forma i liczebność służby bhp
Zgodnie z art. 23711 § 1 K.p., pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, dalej służbę bhp. Pracodawca zatrudniający do 100 pracowników może powierzyć wykonywanie jej zadań pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy, wykonującemu obowiązki niekolidujące z zadaniami służby bhp. Zakres zadań, uprawnień i kompetencji służby bhp określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 109, poz. 704 ze zm.).
Liczba pracowników służby bhp zależy od stanu zatrudnienia i występujących u danego pracodawcy zagrożeń zawodowych, jak również od istniejącej uciążliwości pracy. Pracodawca zatrudniający:
- od 100 do 600 pracowników - tworzy wieloosobową lub jednoosobową komórkę albo zatrudnia w tej komórce pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze czasu pracy,
- ponad 600 pracowników - zatrudnia w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej 1 pracownika służby bhp na każdych 600 pracowników.
Pracodawca posiadający odpowiednie przeszkolenie może sam wykonywać zadania służby bhp, jeżeli zatrudnia:
- do 10 pracowników albo
- do 20 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Uwaga! Właściwy miejscowo inspektor pracy może nakazać utworzenie służby bhp albo zwiększenie liczby pracowników tej służby niezależnie od stanu zatrudnienia, jeżeli jest to uzasadnione stwierdzonymi zagrożeniami zawodowymi.
W przypadku braku kompetentnych pracowników pracodawca może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy (art. 23711 § 2 K.p.). Dyrektywa 89/391/EWG w sprawie wprowadzenia środków w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w miejscu pracy stanowi, że pracodawca obowiązany jest powołać w zakładzie pracy służbę ochrony i zapobiegania ryzyku zawodowemu. Służba taka może się składać z wyznaczonych pracowników lub z osób spoza zakładu pracy.
Kwestia interpretacji art. 23711 K.p. była przedmiotem rozważań Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W wyroku z 23 września 2005 r. (sygn. akt I OSK 40/05) NSA uznał, że stanowisko uzależniające możliwość powierzenia zadań służby bhp specjalistom niebędącym pracownikami jedynie przez pracodawców zatrudniających do 100 pracowników nie znajduje oparcia w przepisach art. 23711 § 1 i 2 K.p. Założenie racjonalności przy budowie norm prawnych prowadzi do wniosku, że § 2 wskazanej normy dotyczy obu sytuacji wymienionych w § 1 omawianego artykułu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|