Obowiązki kadry kierowniczej
Obowiązkiem osoby kierującej pracownikami jest według art. 212 K.p.:
- organizowanie stanowisk pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp oraz przygotowywanie i prowadzenie prac, z uwzględnieniem zabezpieczenia pracowników przed wypadkami przy pracy, chorobami zawodowymi i innymi chorobami związanymi z warunkami środowiska pracy,
- dbałość o sprawność środków ochrony indywidualnej oraz ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem oraz o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego, a także o sprawność środków ochrony zbiorowej i ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem,
- egzekwowanie przestrzegania przez pracowników przepisów i zasad bhp,
- zapewnienie wykonania zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami.
Kodeks pracy nie zawiera definicji osób "kierujących pracownikami". W literaturze przyjmuje się, że obowiązki, o których mowa w art. 212 K.p., dotyczą wszystkich stanowisk kierowniczych: kierowników komórek organizacyjnych, majstrów (mistrzów), brygadzistów oraz innych osób faktycznie kierujących pracownikami, także samego pracodawcy.
Pracownik, któremu powierzono kierowanie pracą innych, z samej istoty sprawowanej funkcji jest zobowiązany do stałego czuwania nad tym, by praca podległych mu pracowników przebiegała zgodnie z przepisami lub zasadami bhp. Zakres tego obowiązku może być różny i zależny od całokształtu zachodzących okoliczności, a w szczególności: od oceny stopnia przygotowania zawodowego pracowników, ich przeszkolenia w zakresie wymagań bezpiecznej pracy, wieku, stanu zdrowia, znajomości zasad bezpiecznej pracy przez samego kierownika grupy roboczej. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 13 października 1972 r. (sygn. akt II PRN 74/72, OSNC 1973/6/110).
Naruszenie przez osobę kierującą pracownikami obowiązków określonych w art. 212 K.p. stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika zawarte w art. 283 § 1 K.p.
Przykład |
Szef brygady tolerował wykonywanie pracy przez murarzy i cieśli bez kasków ochronnych. Z powodu wypadku jeden z pracowników doznał urazu głowy. Jego skutki byłyby dużo mniejsze gdyby pracownik nosił kask. Pracodawca zamierza wypowiedzieć szefowi brygady umowę o pracę. Sąd Najwyższy w wyroku z 14 września 1998 r. (sygn. akt I PKN 322/98, OSNP 1999/20/641) stwierdził, że naruszenie przez pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowniczym przepisów bhp, zwłaszcza w sposób prowadzący do zagrożenia życia lub zdrowia pracowników, jest przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|