Bezpieczeństwo przy wykonywaniu ręcznych prac transportowych
Prace polegające na transportowaniu lub podtrzymywaniu przedmiotów, ładunków lub materiałów przez jednego lub więcej pracowników, w tym przemieszczanie ich poprzez: unoszenie, podnoszenie, układanie, pchanie, ciągnięcie, przenoszenie, przesuwanie, przetaczanie lub przewożenie - są to ręczne prace transportowe. Bezpieczeństwo przy wykonywaniu tych prac ma gwarantować pracodawcom i pracownikom przestrzeganie regulacji rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz. U. nr 26, poz. 313 z późn. zm.).
Pracodawcy zatrudniający pracowników przy ręcznych pracach transportowych mają obowiązek odpowiedniej organizacji pracy i wyposażenia pracowników w niezbędny sprzęt pomocniczy oraz środki ochrony indywidualnej - w celu zmniejszenia uciążliwości i zagrożeń związanych z wykonywaniem tych czynności.
Ważne: Pracodawcy powinni stosować takie rozwiązania techniczne i organizacyjne, które zmierzają do zupełnego wyeliminowania ręcznych prac transportowych. |
W razie braku możliwości wyeliminowania ręcznych prac transportowych, pracodawca powinien stosować sprzęt pomocniczy, czyli środki mające na celu ograniczenie zagrożeń oraz ułatwienie wykonywania tych czynności, takie jak: pasy, liny, łańcuchy, dźwignie, chwytaki, rolki, kleszcze, uchwyty, nosze, kosze, legary, ręczne wciągniki i wciągarki, krążki i wielokrążki linowe, przestawne pochylnie, taczki i wózki. Przed dopuszczeniem pracowników do wykonywania ręcznych prac transportowych pracodawca jest obowiązany:
- przeszkolić pracowników w dziedzinie bhp w zakresie prawidłowych sposobów ich wykonywania,
- informować pracowników o wszystkich aspektach pracy i wymaganiach ergonomii, w tym o wynikach oceny ryzyka zawodowego, jak również o środkach bezpieczeństwa zapobiegających urazom.
W razie stwierdzenia, że prace wykonywane są nieprawidłowo w sposób stwarzający zagrożenie - pracodawca ma obowiązek ich wstrzymania do czasu zastosowania odpowiednich działań eliminujących te zagrożenia. Stosowane metody pracy powinny zapewnić ograniczenie długotrwałego wysiłku fizycznego, w tym odpowiednie przerwy w pracy na odpoczynek, wyeliminowanie nadmiernego obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego pracownika, a zwłaszcza urazów kręgosłupa, związanego z rytmem pracy wymuszonym procesem pracy, ograniczenie do minimum odległości ręcznego przemieszczania przedmiotów.
Masa przedmiotów podnoszonych i przenoszonych przez jednego pracownika nie może przekraczać:
- 30 kg - przy pracy stałej,
- 50 kg - przy pracy dorywczej.
Należy przy tym wyjaśnić, że praca dorywcza to ręczne przemieszczanie przedmiotów, ładunków lub materiałów nie częściej niż 4 razy na godzinę, jeżeli łączny czas wykonywania tych prac nie przekracza 4 godzin na dobę.
Uwaga! Niedopuszczalne jest ręczne przenoszenie przedmiotów o masie przekraczającej 30 kg na wysokość powyżej 4 m lub na odległość przekraczającą 25 m.
W przypadku kobiet oraz pracowników młodocianych maksymalne wartości są niższe i wynikają z regulacji rozporządzeń Rady Ministrów z dnia:
- 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz. U. z 2016 r. poz. 2057),
- 24 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz. U. z 2016 r. poz. 1509).
O mających nastąpić zmianach w tym zakresie informowaliśmy w pkt 2 rozdziału I.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|